REKLAMA

Błędy w kartach, nieważne głosy: Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

 • Autor: AT
 • 20 października 2015 15:33
Błędy w kartach, nieważne głosy: Jak głosować w wyborach parlamentarnych? Na wyborców zastawiono pułapki, związane w dużej mierze z wadliwym projektem kart do głosowania (fot.flickr/piotr drabik)

Karty do głosowania są źle zaprojektowane, wyborcy i wyborczynie mogą popełniać błędy – ostrzega Fundacja Batorego. W efekcie liczba głosów nieważnych może okazać się równie wysoka jak w zeszłorocznych wyborach samorządowych. Na co zwrócić uwagę podczas niedzielnych wyborów?

Pułapki kart wyborczych

Wydaje się, że procedura oddania ważnego głosu nie jest skomplikowana. W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania do Sejmu i do Senatu. Stawiamy jeden krzyżyk w kratce obok wybranego kandydata/tki na karcie do Sejmu i jeden krzyżyk na karcie do Senatu.

Ekspertki i eksperci zwracają jednak uwagę, że na wyborców zastawiono drobne pułapki, związane w dużej mierze z wadliwym projektem kart do głosowania. Ostatnie wybory samorządowe ujawniły problem kart zbroszurowanych.

- Częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było w 2014 roku zaznaczanie przez wyborców jednego krzyżyka na wielu stronach, lub wręcz na każdej stronie, karty zbroszurowanej – piszą ekspertki i eksperci badający karty wyborcze we współpracy z Fundacją Batorego.

Według dr Adama Gendźwiłła z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej, Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego kolejną pułapką jest jednolity wygląd kart.

- Część wyborców i wyborczyń może postawić krzyżyk wyłącznie przy nazwie preferowanej partii na spisie treści, który nie różni się wyglądem od list kandydatów. Inne osoby mogą z kolei zamiast na wybraną listę numer 16, zagłosować na... stronie numer 16. Zwłaszcza dla osób niedowidzących problemem może być także samo trafienie krzyżykiem w małą (6x6mm) kratkę. Niekoniecznie pomoże nam też napisana hermetycznym, prawniczym językiem instrukcja - wyjaśnia Gendźwiłł.

Dodać logotypy i odmienne tło

Krytykę wyglądu kart podzielają specjaliści od projektowania graficznego.

- Oko błądzi po obszarze kartki w pozornie chaotyczny sposób, zatrzymując się najpierw w miejscach dla niego najciekawszych. Na podstawie takiej wędrówki przekazuje informację do mózgu, interpretuje stronę. Obecne karty do głosowania wymagają natomiast, by użytkownik przeczytał je w linearny sposób - mówi Edgar Bąk, grafik, laureat nagród STGU i Klubu Twórców Reklamy.

- Karty wyborcze rażą brakiem głębszej refleksji nad ich formą. Zabrakło myślenia nastawionego na osiągnięcie maksymalnej możliwej użyteczności. Ewidentnie autorzy uznali, że nieważny jest sposób zapisu i układ karty – skupili się na treści - dodaje Jacek Kłosiński, nominowany do nagród STGU, autor bloga klosinski.net.

Jak informuje Bąk aby ułatwić odnalezienie wybranej listy warto użyć monochromatycznych logotypów komitetów wyborczych.

- Wprowadzenie dodatkowego koloru dla odróżnienia informacji technicznych (spis treści, instrukcja) byłoby drogim rozwiązaniem, ale zastosowanie szarego tła już nie - mówi.

Jak głosować?

Ze względu na wady kart wyborczych Fundacja Batorego podkreśla, aby zachować uwagę podczas oddawania głosu. W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania - białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła lub posłankę oraz żółtą pojedynczą kartę za pomocą której wskażemy senatora.

- Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Senatu. Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu - informuje Fundacja.

Trzeba rozpocząć prace nad lepszymi kartami

W przyszłości konieczne jest podjęcie prac nad ulepszeniem kart wyborczych.

- Kilka miesięcy przed wyborami występowaliśmy do Państwowej Komisji Wyborczej z apelem o poprawienie kart, niestety bez efektu. Ponawiamy apel do PKW o powołanie zespołu ekspertów, którzy poprawią system informowania o procedurach głosowania i zaprojektują lepsze karty wyborcze” - mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • stany 2015-10-22 18:25:50
  Czy karty do głosowania na posłów nie zostały celowo tak wykonane aby było więcej możliwości sfałszowania wyników głosowania poprzez unieważnienie oddanego głosu na partię inną niż PO? Przecież z wyborów samorządowych należało wyciągnąć odpowiednie wnioski.
 • gratuluje! 2015-10-20 21:54:34
  Po debacie w TVP 20.10.2015r.Piechociński na koniec okazał niewiadomą listę do głosowania, wskazując palców 10, powyższy przekaz można również odebrać w inny sposób, podnosząc obie ręce kapitulacja za co debilowi należny się pochwała! Wybory 25pażdziernkia2015roku, cześć i chwała!
 • patriota 2015-10-20 18:26:48
  za mało takich instruckji jest i to dlatego
 • Zunrin 2015-10-20 16:08:26
  Właściwie idea słuszna, ale pamiętam role Fundacji Batorego z przeszłości (m.in. "napompowanie" frekwencji w 2007 akcją „Zmień kraj. Idź na wybory”) oraz ich niemieckich sponsorów. Dlatego ostrożnie podchodzę do tego, co mówią.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA