REKLAMA

Bliscy łatwiej znajdą i otrzymają oszczędności po zmarłych

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 29 czerwca 2016 10:32
Bliscy łatwiej znajdą i otrzymają oszczędności po zmarłych 1 lipca 2016 r. wejdą w życie nowe zmiany w prawie bankowym (fot.:pixabay.com)

1 lipca 2016 r. wejdą w życie nowe zmiany w prawie bankowym, z których najważniejsze to obowiązek informowania o możliwości złożenia dyspozycji na wypadek śmierci posiadacza rachunku w banku i nowe zasady postępowania z nieaktywnymi kontami.

Do tej pory problem tzw. martwych kont bankowych pomijano przy kolejnych zmianach w prawie. Rodziny zmarłych nierzadko nie były świadome, że ich bliski posiadał oszczędności, a jeśli miały taką wiedzę, to musiały samodzielnie odszukać instytucję prowadzącą konto.

1 lipca 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa bankowego. Zmiany dotyczyć będą warunków rozwiązania indywidualnej umowy o rachunek bankowy i dotkną wyłącznie osób fizycznych, które korzystają z usługi jako konsumenci.

Zobacz też: Utrata dobrych relacji z Wielką Brytanią odbije się na rolnikach?

Umowa będzie ulegać rozwiązaniu z dniem śmierci posiadacza rachunku lub po 10 latach od dnia, w którym posiadacz przeprowadził ostatnią operację na koncie.  Jeśli od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku minęło 5 lat, bank będzie musiał sprawdzić, czy posiadacz żyje.

Z początkiem lipca ruszy także "Centralna informacja o rachunkach uśpionych". Usługa znacznie uprości poszukiwanie środków należących do zmarłego - zauważa bankier.pl. Osoby z tytułem prawnym do spadku będą mogły złożyć wniosek o „odpytanie” bazy danych obejmującej cały sektor bankowy w Polsce.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA