REKLAMA

Bodnar twierdzi, że prezydent i prokurator generalny zablokują TK

  • Autor: GP
  • 01 lipca 2016 10:05
Bodnar twierdzi, że prezydent i prokurator generalny zablokują TK Adam Bodnar jako Rzecznik Praw Obywatelskich może występować do TK o badanie prawa w Polsce. (fot.:wikipedia.org/)

• Adama Bodnara niepokoją nowe zapisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, wypracowane w środę (29 czerwca) w Sejmie.
• Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że projekt daje prezydentowi i prokuratorowi generalnemu, którym obecnie jest minister sprawiedliwości uprawnienia blokujące pracę TK.

Adam Bodnar w rozmowie w piątek (1 lipca) skomentował nowy projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK). Prace nad tym rozwiązaniem ubiegały w bardzo gorącej atmosferze w środę (29 czerwca). W Sejmie wypraszano kamery, a później doszło do poważnej wymiany zdań między politykami PiS i Nowoczesnej.

Bodnar, po zapoznaniu się z propozycją wypracowaną na komisji nadal widzi w niej próbę paraliżu sądu konstytucyjnego.

- Jest bardzo źle - zaczynał swoją wypowiedź w TOK FM Bodnar. - To jest projekt, który miał uwzględniać to, co postulowali ludzie na ulicach. Zamiast tego będzie powodował, że Trybunał Konstytucyjny stanie się instytucją czysto fasadową.

Czytaj: Petru chce odebrania immunitetu posłance Pawłowicz. Wygrażała na komisji posłankę Nowoczesnej

Adam Bodnar podkreślał, że wprowadza się nowe metody blokowania i ograniczania możliwości sędziów.

- W wielu przypadkach to politycy będą mogli decydować i wpływać na orzekanie. Wprowadza się wiele mechanizmów, które umożliwiają takie działania prezydentowi i prokuratorowi generalnemu - przypomina Bodnar. Prokuratorem generalnym jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Spór o działanie Trybunału Konstytucyjnego dzieli polską scenę polityczną od grudnia 2015 roku, gdy strona rządowa wprowadziła nowelizację uznaną przez sędziów TK za niekonstytucyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA