REKLAMA

Bodnar zaskarży do Trybunału przepisy o zgromadzeniach

  • Autor: GP
  • 02 grudnia 2016 09:07
Bodnar zaskarży do Trybunału przepisy o zgromadzeniach Adam Bondar obejmował stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w poprzedniej kadencji Sejmu. (fot.:youtube.com)

• Adam Bodnar zapowiedział, że ustawę o zgromadzeniach, która przechodzi przez Sejm, zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.
• Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) jest zdania, że propozycja jest ewidentnie niekonstytucyjna. Dzieli i preferuje konkretne podmioty ubiegające się o prawo do zgromadzenia.
• Lider KOD, Mateusz Kijowski zapowiada, że on i jego organizacja nie poddadzą się, jeśli prawo przejdzie i dalej będą manifestować.

Adam Bodnar, piastujący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o zgromadzeniach, które proceduje Sejm.

- Skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego (TK), to jedyne co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji - mówi portalowi wirtualnapolska.pl Adam Bodnar w czwartek (1 grudnia). Podziela on argumentację opozycji, że przepisy, które chce wprowadzić Sejm są niekonstytucyjne. Uzasadniał on swoje zastrzeżenia: - Zastosowanie zasady pierwszeństwa w stosunku do wymienionych (w projekcie) kategorii zgromadzeń jest przejawem nierównego traktowania organizatorów takich zgromadzeń.

Projekt daje pewne przywileje w organizacji zgromadzeń np. organizacjom kościelnym.

Czytaj: "Najlepiej od razu przegłosujcie zakaz manifestacji antyrządowych"

Lider KOD, Mateusz Kijowski także nie pozostawił na przepisach suchej nitki.

- Nowa ustawa jest skandaliczna, ale nie powstrzyma nas od protestowania - podkreślił wracając do manifestacji, jako kluczowego sposobu wyrażania przez Komitet Obrony Demokracji dezaprobaty wobec działań rządu.

Opozycja chce odrzucenia projektu

- Przepisy tej ustawy wzburzyły posłów opozycji - zaczynał w Sejmie prezentować stanowisko PO wobec tej ustawy Jan Grabiec. - Wzburzą też obywateli.

Andrzej Halicki następnie przytoczył opinie posłów PiS sprzed dwóch lat, które miały być dowodem na przychylność PiS do obecnego stanu prawnego tej ustawy. -  W zeszłym roku, kiedy jako minister cyfryzacji, odpowiadałem za ustawę o zgromadzeniach zadowoleni byli wszyscy: organizacje pozarządowe, ale także ówczesna opozycja (PiS). "Tylko uzurpatorska władza boi się obywateli. Wolni obywatele to postrach dyktatu." przytoczył następnie słowa Krzysztofa Szczerskiego (PiS, obecnie Kancelaria Prezydenta).

Prace nad ustawą o zgromadzeniach odbyły się już w komisji sejmowej. Jak wyglądało to procedowanie przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA