REKLAMA

Bogusław Linda: W kulturze PiS-owi słabo idzie

  • Autor: GP
  • 28 czerwca 2016 13:01
Bogusław Linda: W kulturze PiS-owi słabo idzie Bogusław Linda grał w takich polskich filmach jak: "Psy" (1992), "Sara" (1997) czy "1920 Bitwa Warszawska" (2011). (fot.:wikipedia.org/CC BY 4.0)

• Bogusław Linda uważa, że w polskiej kulturze po wyborach 2015 roku sytuacja się pogorszyła, a jest to skutek "polskiej mentalności chłopskiej".
• Aktor twierdzi, że nie udało się wykreować nowej elity intelektualnej. Podaje nowe  przedsięwzięcia medialne jako przykłady zmarnowanych szans.

Aktor Bogusław Linda udzielił wywiadu redakcji Newsweeka, w której skomentował polityczne i społeczne zmiany, które dotykają Polskę.  Linda zaczyna od tego, że nigdy nie był żywo zainteresowany polityką, ale za sprawą swojego zawodu musiał się z nią borykać. Wspomina czasy PRL-u.

- Wtedy wróg był jeden - mówi aktor. - Wydawało nam się, że jeśli go zniszczymy, będzie raj. Raju nie ma. Kiedy marudzę o Polsce, mówię głównie o jej przywarach historycznych, które przetrwały w głównie chłopskim społeczeństwie. Myślenie typu: jak mi się stodoła spali, to sąsiadowi też się powinna spalić, żeby było po równo. Dlatego każdego, który odniósł jakiś sukces, ściągamy z powrotem do naszego kotła. To jest typowo polskie chrześcijaństwo: w piekle ma być równo!

Czytaj: Polski dziennikarz muzyczny ocenia, że PiS dostał zbyt wiele władzy na raz

Linda w rozmowie z dziennikarzami tygodnika przytacza, też swoją subiektywną ocenę sytuacji w polskiej kulturze, a zwłaszcza w filmie i mediach publicznych. Ocenia, jak pomysły na kulturę rządzącej partii już odcisnęły się na środowisku.

- Zrobić elity z frustratów? To niewykonalne - mówi Linda. - Co już widać po pierwszych przedsięwzięciach kulturalnych - tu padają przykłady film o Smoleńsku (w reżyserii Antoniego Krauzego, premiera 2016) i programów telewizyjnych. - Słabo idzie – konkluduje Linda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martin 2016-06-28 13:55:31
    Cos podobnego , drobny pijaczek mówi o kulturze a co drugie słowo to przekleństwo , miernoty aktorskie śmią pouczać innych sami będąc zgnilizna moralna .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA