REKLAMA

Brak porozumienia ws. płacy minimalnej

  • Autor: ISBnews
  • 18 lipca 2016 09:43
Brak porozumienia ws. płacy minimalnej Rządowa propozycja podwyższenia płacy minimalnej do 2 tys. zł w 2017 r. nie uzyskała akceptacji ze strony Rady Dialogu Społecznego (fot. PTWP)

Rządowa propozycja podwyższenia płacy minimalnej do 2 tys. zł w 2017 r. nie uzyskała akceptacji ze strony Rady Dialogu Społecznego, wobec czego Rada Ministrów wyda rozporządzenie w tej sprawie do 15 września - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

"15 czerwca br. Rada Ministrów przekazała Radzie Dialogu Społecznego, do negocjacji, propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. na poziomie 2 000 zł, tj. o 150 zł wyższym niż wynagrodzenie w roku bieżącym. Termin zakończenia negocjacji upłynął 15 lipca br". - czytamy w komunikacie resortu.

Rada Ministrów podejmie decyzję w sprawie minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia, zgodnie z ustawa z dn. 10.10.2002 r. Ostateczny termin wydania rozporządzenia to 15 września br. - podano.

Czytaj też: O powodzeniu "Mieszkania plus" zadecyduje współpraca z samorządami?

W połowie czerwca premier Beata Szydło ogłosiła propozycję rządu, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło od 2017 roku do 2 tys. zł z 1850 zł obecnie obowiązujących. Propozycja rządu miała być negocjowana ze stroną społeczną i dopiero po osiągnięciu porozumienia - wprowadzona.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku o 70 zł, tj. o 3,7%, do 1920 zł.

W tym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł, czyli ok. 1355 zł netto.

W poprzednich latach podwyżki minimalnej pensji wynosiły 4-8%. Jak wynika z danych GUS, tyle zarabia ok. 13% ogółu zatrudnionych na etacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA