REKLAMA

Brexit, Financial Times: Londyn czekają ostre negocjacje z Warszawą i V4

  • Autor: GP
  • 27 czerwca 2016 14:07
Brexit, Financial Times: Londyn czekają ostre negocjacje z Warszawą i V4 "Financial Times" ostrzega rząd w Londynie, że musi się spodziewać ostrego stanowiska władz państw Grupy Wyszehradzkiej. (fot.:wikipedia.org/)

• Brytyjska gazeta ocenia, że obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej będą powodem tarć w negocjacjach o wyjściu Brytanii z UE.
• "Financial Times" (FT) przytacza słowa polityka z Czech, który za niebyłe uważa wcześniejsze, przedreferendalne ustalenia z Davidem Cameronem.

W internetowym komentarzu na stronach poczytnego brytyjskiego dziennika "Financial Times" (FT) ukazała się opinia, że Londyn będzie miał poważne trudności z uzyskaniem kompromisowych rozwiązań opuszczenia UE. Między rządem Brytanii, a władzami państw Europy Środkowej i Wschodniej może bowiem pojawić się spór o obywateli, którzy przybyli na Wyspy właśnie z tego regionu.

Tak też niedawni sojusznicy w UE, mogą teraz stanąć po przeciwnych stromach barykady.

- Politycy regionu mówią, że chcą zachować przywileje swoich obywateli, którzy wyemigrowali do Brytanii. Ostrzegają też, że zgłoszą weto gdyby tylko próbowano z brytyjskiej strony forsować zachowanie przez ten kraj swobód handlu, przy jednoczesnym ograniczeniu swobodnego przepływu ludności - pisze korespondent FT w Warszawie.

Gazeta przypomina, że w ostatnim roku ten temat był bardzo gorącym punktem debaty między Davidem Cameronem i jego odpowiednikami w krajach kontynentu.

Czytaj: Opozycja pyta z kim Kaczyński chce w Europie rozmawiać o Brexicie?

- Porozumienia, które wynegocjowano były ważne tylko pod warunkiem pozostania Wielkiej Brytanii w UE - mówi na łamach FT Tomas Prouza, minister europejski w rządzie Czech. - Nikt teraz nie będzie negocjował z Londynem. Jeśli inne strony politycznego konfliktu podchwycą retorykę z Wysp, grozi nam jeszcze mocniejszy podział między Europą Wschodnią i Zachodnią.

Grupa Wyszehradzka przygotowuje swoje wspólne stanowisko wobec całej sytuacji, którą w Europie wywołał Brexit.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA