REKLAMA

Brexit nasilił migracje do Wielkiej Brytanii. Także Polaków

  • Autor: GP
  • 18 listopada 2016 06:58
Brexit nasilił migracje do Wielkiej Brytanii. Także Polaków Decyzja o opuszczeniu Unii niepowstrzymała Europejczyków od szukania szczęścia za kanałem La manche. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• BBC informowało w końcu tygodnia (18 listopada), że przybywa osób emigrujących do Wielkiej Brytanii z Europy Środkowo-Wschodniej.
• Od roku 2010 do 2016 liczba obywateli UE, niebędących Brytyjczykami, na Wyspach się podwoiła.

Jak podaje BBC, mimo przełomowego wyniku letniego głosowania w Wielkiej Brytanii, nadal na Wyspy migrują osoby z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy.

Brytyjska stacja podała, że od lipca do września (w okresie bezpośrednio po decyzji o Brexicie), do Wielkiej Brytanii przybyło ponad milion osób. To zwłaszcza przedstawiciele Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii. Taka liczba to aż o 46 tys. osób więcej niż w poprzednich trzech miesiącach.

BBC zaznacza, że w ciągu 6 lat (od 2010) liczba obywateli UE, którzy pochodzą z Europy Środkowo-Wschodniej w Brytanii podwoiła się. Co istotne osoby te pracują.

Łącznie w Wielkiej Brytania w okresie od lipca do września zatrudnionych było 2,26 mln obywateli Unii. To o 221 tys. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (2015).

Wielka Brytania większością 52 proc. głosów swoich obywateli zdecydowała się wystąpić z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku. Tą decyzją zapoczątkowano, mający trwać kilka lat, proces negocjacji i w konsekwencji wystąpienia Londynu z gospodarczo-politycznej unii Starego Kontynentu.

Jednym z kluczowych argumentów, które zadecydowały o głosie Brytyjczyków było przybycie w latach 90. i 2000. do ich kraju dużej liczby mieszkańców krajów tzw. nowej unii. tj. państw-członków od roku 2004 (w tym Polski).

Wielka Brytania przystąpiła do Wspólnoty w 1973 roku wraz z Danią i Irlandią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA