REKLAMA

Brexit: Obcokrajowcy uciekają z Wielkiej Brytanii. Rząd musi zacząć działać

 • Autor: PAP/AT
 • 29 czerwca 2017 06:22
Brexit: Obcokrajowcy uciekają z Wielkiej Brytanii. Rząd musi zacząć działać Europejczycy na hasło "brexit" przestali już reagować słowem "szok", przyszedł czas na chłodne kalkulacje (fot.pixabay.com)

W związku z Brexitem blisko połowa wykwalifikowanych obcokrajowców rozważa wyjazd z Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu lat. Eksperci uważają, że takie nastroje powinny skłonić brytyjski rząd do działania.

Już połowa pracujących w Wielkiej Brytanii najlepiej wykwalifikowanych imigrantów myśli o powrocie do kraju; wynika to z raportu Deloitte'a – wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Dziś, kiedy Europejczycy na hasło "brexit" przestali już reagować słowem "szok", przyszedł czas na chłodne kalkulacje. O minorowych nastrojach imigrantów w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu planów rozwodu z UE napisano już dużo - Deloitte potwierdził je liczbami - czytamy w "PB".

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez globalną spółkę konsultingową wynika, że 36 proc. obcokrajowców pracujących w Wielkiej Brytanii rozważa powrót do kraju. To oznacza zwolnienie 1,3 mln etatów (ogółem na Wyspach zatrudnionych jest 3,4 mln imigrantów). Spośród nich aż 26 proc. nie wyklucza wyjazdu w ciągu najbliższych trzech lat. Ale to nie wszystko: najbardziej brexit wystraszył dobrze wykształconych ekspatów. Aż 47 proc. wykwalifikowanych obcokrajowców rozważa "pakowanie manatków" w ciągu najbliższych pięciu lat. Zdecydowanie więcej wśród nich jest obywateli krajów UE niż spoza niej.

Czytaj też: Wielka Brytania zaczyna żałować Brexitu?

Jak wskazuje "PB", eksperci Deloitte'a uważają, że takie nastroje powinny skłonić brytyjski rząd do działania. Ostrzegają m.in. przed konsekwencjami brexitu dla pracodawców i wzywają do poszukania rozwiązań pozwalających na uzupełnienie luki, która może powstać na rynku pracy - m.in. skłonienia Brytyjczyków do podnoszenia kwalifikacji albo do stworzenia klimatu przyjaznego... robotom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • antoni antczak 2017-06-29 15:38:44
  Stara zasada.Jak ci z nią żle to ją zmień.
 • :-) 2017-06-29 09:20:39
  Do Stanisław Komosa: Nie bądź naiwny. Jeżeli wyjadą z Wielkiej Brytanii to nie do Polski.
 • Stanisław Komosa 2017-06-29 06:56:49
  To dobra wiadomość, bo w Polsce brakuje ludzi do pracy, ale i biznesy można tu robić, a przecież każdy przyjedzie z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy ;-)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA