REKLAMA

Brexit: Radosław Sikorski oskarża Brytyjczyków o nierozsądek

  • Autor: GP
  • 15 czerwca 2016 14:28
Brexit: Radosław Sikorski oskarża Brytyjczyków o nierozsądek Radosław Sikorski był posłem, Marszałkiem Sejmu VII kadencji. W administracji rządowej szefował MON i MSZ. (fot.:youtube.com)

• Radosław Sikorski pisze na łamach niemieckiej gazety do Brytyjczyków.
• Polski były szef MSZ argumentuje, że Polacy i Brytyjczycy zamienili się postawami wobec UE.

W artykule zamieszczonym w "Die Welt," na tydzień przed brytyjskim referendum o wystąpieniu z UE Zjednoczonego Królestwa Radosław Sikorski pisze bezpośrednio do Brytyjczyków.

Były minister spraw zagranicznych jest pełen obaw i jak inni politycy kontynentu zabiera głos w sprawie Brexitu. Sikorski przekonuje, że argumenty za wyjściem z UE to efekt różnych emocji. W jego ocenie racjonalnym jest pozostanie w integrującej się Europie.

- Brexit nie opłaci się ani UE, ani samej Wielkiej Brytanii - pisze Sikorski.

W kontekście społeczeństwa brytyjskiego Sikorski sięga po polski argument. Przypomina, że wielu Polaków nazywa już Wyspy domem.

Czytaj: Wysokie poparcie dla PiS. Zobacz sondaż z czerwca

- Nas, Polaków, kwestia ta dotyczy najbardziej, jako największej grupy przybyszy z państw UE - pisze na łamach niemieckiej gazety polski polityk. - Według nas to bardzo przykre, że to państwo miałoby zdecydować się opuścić naszą rodzinę wolnych narodów.

Sikorski w konkluzji podkreśla, że 500 lat Wielka Brytania chciała zbliżenia z kontynentem, nawet jeśli sama zawsze była trochę inna. W ocenie polskiego polityka role między Polakami, a Brytyjczykami się odwróciły.

- Kiedyś to Brytyjczycy byli pragmatyczni, a Polacy byli fantastami. Dziś jest odwrotnie.

Czytaj: Kto da fundusze na elektrownię atomową, skoro nie Chińczycy

Sikorski jest związany z Wielką Brytanią, studiował w tym kraju. W materiale przyznaje, że jest anglofilem.

Sondaże wskazują, że Brexit jest bardzo prawdopodobny. W jednym z ostatnich badań, wykonanych przez TNS, za pozostaniem w Unii opowiada się 40 proc. respondentów, przeciwnego zdania i wyjścia ze Wspólnoty chce 47 proc. ankietowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA