REKLAMA

Brexit: Rośnie liczba deportacji Polaków z Wielkiej Brytanii. "Powody są różne"

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lipca 2016 11:44
Brexit: Rośnie liczba deportacji Polaków z Wielkiej Brytanii. "Powody są różne" Liczba wydalonych Polaków rośnie. Według brytyjskiego rządu w 2011 r. było ich 302, w 2013 - 526, w 2015 - 951. (Fot. Pixabay)

• Rośnie liczba Polaków wydalanych z Wielkiej Brytanii, zwłaszcza zaś byłych więźniów.
• Deportowani z tej grupy twierdzą, że po referendum w sprawie Brexitu zjawisko to nasiliło się.

- Powody wydalenia są różne. Co do zasady Polacy jako obywatele UE mogą przebywać, pracować i studiować w Wielkiej Brytanii. Mogą jednak stracić prawo pobytu, jeśli są bezrobotni i nie szukają pracy - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Jeśli chodzi jednak o byłych więźniów, często są deportowani po wyjściu z brytyjskiego więzienia (według czerwcowego raportu parlamentarnego komitetu ds. wewnętrznych w więzieniach przebywa 983 Polaków). Zdarza się też, że Brytyjczycy dokonują ekstradycji do Polski osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania – czytamy w artykule.

Zobacz też: Brexit: Resort pracy przypomina o prawach Polaków mieszkających na Wyspach

- Czasem były więzień może zostać deportowany, nawet jeśli nie aresztowano go na Wyspach – dodaje gazeta. Policja od niedawna rutynowo sprawdza wyroki za granicą. W 2015 r. wysłała do innych krajów UE ponad 100 tys. zapytań - o 1100 proc. więcej niż w 2010 r."

W szerszej perspektywie czasowej liczba wydalonych Polaków - nie tylko byłych więźniów - rzeczywiście rośnie. Według brytyjskiego rządu w 2011 r. było ich 302, w 2013 - 526, w 2015 - 951. Polacy są też częściej zawracani na granicy: odpowiednio 36, 178 i 308 razy.

- Od czasu referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE upłynął zaledwie miesiąc, dlatego trudno na obecną chwilę orzec, jaka będzie tendencja w tym względzie - zastrzegł w mailu do "Gazety Wyborczej" konsulat RP w Edynburgu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA