REKLAMA

Brexit: Schetyna pyta Kaczyńskiego, z kim chce rozmawiać w Europie o UE

  • Autor: GP
  • 27 czerwca 2016 09:24
Brexit: Schetyna pyta Kaczyńskiego, z kim chce rozmawiać w Europie o UE Grzegorz Schetyna w Bydgoszczy. (fot.:twitter.com)

• Lider PO widzi w Brexicie porażkę konkretnej wizji UE.
• Schetyna nie chce szukać winnych, raczej proponuje skupić się na szukaniu rozwiązania.
• Polityk zapytany o pomysł Jarosława Kaczyńskiego na nowy traktat europejski pyta, z kim lider PiS chce budować takie porozumienie.

Przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna w poniedziałek (27 czerwca) komentował Brexit na radiowych falach TOK FM. W ocenie lidera PO sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla przyszłości UE.

- Przegrał (konkretny - red.) projekt Unii Europejskiej - mówił Schetyna. Po czym skierował uwagę słuchaczy na metody, których oponenci UE użyli, by wpłynąć na głosujących. - Widzę, jak udało się w Wielkiej Brytanii przestraszyć starszych ludzi. To podobna sytuacja z wyborów w Polsce w 2015 roku, gdzie zakłamano wizję przyszłości.

Zapytany o to kto powinien ponosić odpowiedzialność, Schetyna stwierdził, że łatwo szukać winnych wśród nazwisk liderów UE, ale nie powinno się ulegać tak łatwym uproszczeniom. - Najlepiej przypisać porażkę kilku liderom, którzy teraz są na czele UE. Nawoływanie do dymisji przywódców UE to kompletny brak odpowiedzialności. Dziś należy szukać rozwiązań w nowej sytuacji.

Czytaj: Brexit to mniej pieniędzy w Poslce

Polityk, wobec sytuacji Polski w UE jest zdania, że Polska zaprzepaszcza swoje szanse na budowanie frontu wobec narastających trudności po wyjściu Wielkiej Brytanii.

Jarosław Kaczyński chce zmian w traktatach - mówił Schetyna. - A ja pytam z kim chce to zrobić, skoro nie ma i nie szuka partnerów w Unii Europejskiej? Polska powinna być czynnikiem integracji europejskiej, mieć na nią wpływ. Co istotne przeciwdziałać zawężaniu tego procesu do kilku państw.

Temat kończyło pytanie o to, jak w ocenie polityka PO, powinna się teraz zachować UE. Czy powinna szybko zerwać połączenie gospodarczo-polityczne z Wyspami, czy też nie?

- Jestem zwolennikiem szybkiego scenariusza dla Brexitu - zdeklarował się były szef polskiego MSZ. - Potrzeba pokazania, że takie decyzje mają istotne konsekwencje - konkludował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA