REKLAMA

Brexit: Tusk zaczyna konsultacje od Berlina

 • Autor: GP/PAP
 • 18 sierpnia 2016 09:04
Brexit: Tusk zaczyna konsultacje od Berlina Donald Tusk na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej, której członkiem jest PO, a także partia Angeli Merkel, CDU. (fot.:EPL/flickr.com/CC BY 2.0)(fot.:)

• Donald Tusk zaczyna konsultacje w sprawie Brexitu.
• Polityk będzie rozmawiał z Angelą Merkel w podberlińskim Mesebergu.
• Potem, jeszcze przed wrześniowym nieformalnym szczytem UE, Tusk będzie konsultował sytuację w Unii z innymi przywódcami państw członkowskich.

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej zaczyna serię konsultacji z liderami krajów Europy. Tusk, jako koordynujący politykę Rady przygotowuje stanowisko Unii Europejskiej wobec Brexitu, o którym Brytyjczycy zdecydowali w czerwcu tego roku.

Pierwszy przystanek byłego polskiego premiera to Meseberg, pod Berlinem, gdzie Tusk będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel.

W najbliższym czasie Donald Tusk spotka się także z prezydentem Francji, przywódcami Luksemburga, Irlandii, krajów bałtyckich, Węgier, a także Szwecji, Malty i Hiszpanii. Wszystkie te bilateralne konsultacje to przygotowanie do nadchodzącego, nieformalnego szczytu w Bratysławie poświęconemu Brexitowi. Szczyt ma się odbyć we wrześniu, a udziału w nim nie weźmie Wielka Brytania.

W czerwcu, zaraz po referendum na Wyspach, przywódcy 27 krajów UE zdecydowali, że zmiany w działaniu Unii są niezbędne, ale nie będzie na razie zmian traktatów w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii. Co istotne, ustalono wtedy, że o reformach Unii można rozmawiać tylko w gronie 27 krajów, a nie w mniejszych grupach.

- Nie będę ukrywał, że życzylibyśmy sobie innego wyniku referendum - mówił tuż po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum Donald Tusk. - Jestem w pełni świadomy, jak poważny, a nawet dramatyczny to moment z politycznego punktu widzenia. Nie można przewidzieć wszystkich politycznych konsekwencji tego wydarzenia, szczególnie dla Wielkiej Brytanii.

Temat Brexitu pojawia się w polskiej polityce krajowej. Platforma Obywatelska oskarżyła PiS o próbę rozgrywania wyjścia Wielkiej Brytanii tak, by oczernić w tym kontekście instytucje europejskie.

Były wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski z PO ocenił, że dzień brytyjskiego referendum, to "czarny dzień dla integracji", a Brexit przyniesie złe skutki dla Wielkiej Brytanii i dla Polski.

- To powinien być powód do zadumy i refleksji, a nie do lekko skrywanego zadowolenia, które czasami widać w ławach Prawa i Sprawiedliwości, i na pewno nie powinien być to pretekst do tego, żeby atakować unijne instytucje - podkreślił.

Polityk Platformy zarzucił rządzącym, że używają wyniku brytyjskiego referendum jako pretekstu do ataku na instytucje unijne, m.in. na Komisję Europejską i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Wielka Brytania to dwudziesty drugi pod względem zaludnienia kraj na świecie, który w 2015 roku osiągnął PKB wielkości 2849,3 mld dolarów. Kraj jest jedną z kluczowych gospodarek Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • gosc 2016-08-18 19:38:40
  A co ten (...) ma do powiedzenia w EU , musi sluchac co Merkrl mu kaze i to gada ,REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA