REKLAMA

Budżet na 2018 r.: Państwo może nie mieć pieniędzy na 500 plus dla seniorów

  • Autor: PAP/AT
  • 07 września 2017 09:47
Budżet na 2018 r.: Państwo może nie mieć pieniędzy na 500 plus dla seniorów Wicepremier liczy na to, iż na emeryturę przejdzie nie 85-90 proc. osób, jak założono w budżecie, ale 60-70 proc. (Mateusz Morawiecki, fot.mr.gov.pl)

W projekcie budżetu na 2018 r. nie zostało ujęte 500 plus dla emerytów. - Potrzebujemy kilku miesięcy przyszłego roku, aby zobaczyć, jaka jest kondycja finansów publicznych - mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wydatki emerytalne wzrosły już o ponad 20 mld zł. Dlatego o programie 500 plus dla seniorów pomyślimy dopiero, gdy będziemy wiedzieli, w jakiej kondycji jest budżet 2018 - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazeta Prawna" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział, liczy na to, iż na emeryturę przejdzie nie 85-90 proc. osób, jak założono w budżecie, ale 60-70 proc. "Wówczas ten konserwatywnie szacowany przez nas koszt zmian w systemie emerytalnym na poziomie ok. 9,5 mld zł może się okazać niższy" - powiedział.

Pytany o to, czy są pomysły zachęcające Polaków do dalszej pracy, powiedział, że decyzji jeszcze nie ma. "Największą zachętą, żeby pozostać dłużej na rynku pracy, jest to, że emerytura z każdym rokiem będzie zauważalnie wyższa" - wskazał Morawiecki.

Czytaj też: 500 plus dla emerytów: Jakie kryteria?

Wicepremier mówi w wywiadzie, że w projekcie budżetu przedstawionym Radzie Dialogu Społecznego nie zostało ujęte 500 plus dla emerytów. "Jestem zwolennikiem wszelkich działań społecznych, które są akceptowalne dla budżetu w obecnym kształcie. Potrzebujemy kilku miesięcy przyszłego roku, aby zobaczyć, jaka jest kondycja finansów publicznych. Na razie dodatkowych wydatków nie uwzględniliśmy. Chciałbym jednak - w kontekście systemu emerytalnego - zwrócić uwagę, że w ciągu 18 miesięcy wydatki w tym obszarze wzrosły o prawie 20 mld zł. Mamy dwie waloryzacje rent i emerytur w tym i w przyszłym roku, które w sumie kosztują 10,5 mld zł oraz 9-10 mld zł kosztów związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. To nie jest mało jak na tak krótki czas" - wyjaśnił.

Morawiecki wyjaśnia również, dlaczego w projekcie budżetu nie ma nic o zmianach w OFE. " Nie ma ich w projekcie ustawy, ponieważ z punktu widzenia budżetu są neutralne. Cały czas naszą intencją jest, aby te zmiany wprowadzić od 1 lipca 2018 r." - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szok 2017-09-21 11:41:23
    Opowiadają bajki o obniżeniu deficytu o 5 mld złotych a dla emerytów pieniędzy nie mają, Pislamiści prowadzą eutanazję emerytów aby jak najmniej ich zostało bo to są oszczędności.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA