REKLAMA

Burze nad Polską: Jaka pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice? Minister wyjaśnia

  • Autor: PAP/AT
  • 18 sierpnia 2017 11:58
Burze nad Polską: Jaka pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice? Minister wyjaśnia Jesteśmy na etapie naprawy szkód i szacowania strat, kolejny etap to odbudowa dobytku i życia poszkodowanych - mówiła minister rodziny (Elżbieta Rafalska, fot.mpips.gov.pl/Joanna Wójcik-Tarnowska)

Formy pomocy społecznej dla poszkodowanych przez nawałnice to m.in. wsparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi w placówkach wsparcia dziennego, pobyt w środku wsparcia - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Pomoc żywnościowa, wparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi - to niektóre z form pomocy dla osób poszkodowanych przez nawałnice, o których mówiła Elżbieta Rafalska.

• Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa - podkreślała.

• Zapowiedziała, że zostaną uruchomione środki, zgodnie z zapotrzebowaniem gmin, na dodatkową pomoc dla poszkodowanych.

"Jesteśmy na etapie naprawy szkód i szacowania strat, kolejny etap to odbudowa dobytku i życia poszkodowanych" - mówiła minister rodziny podczas konferencji zorganizowanej w jej resorcie.

Jak podkreśliła, zasiłki w wysokości do 6 tys. są już wypłacane; zapewniła, że nie brakuje środków na ten cel. "Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. dzieci" - podkreśliła.

Czytaj też: Kwota odszkodowania na odbudowę budynków mieszkalnych będzie podwyższona do 200 tys. zł

Zapowiedziała, że zostaną uruchomione środki, zgodnie z zapotrzebowaniem gmin, na dodatkową pomoc dla poszkodowanych. Jeszcze w sierpniu, jak dodała, ruszają dostawy pomocy żywnościowej - głównie do gmin potrzebujących wsparcia. Wiceminister Elżbieta Bojanowska poinformowała, że do poszkodowanych województw trafi jeszcze w tym miesiącu 500 ton żywności.

Rafalska przypomniała, że formy pomocy społecznej dla poszkodowanych przez nawałnice to m.in. wsparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi w placówkach wsparcia dziennego, pobyt w środku wsparcia.

Czytaj też: Komisje szacują straty po burzach. Będą odszkodowania

Dodała, że gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych. Wskazała, że do pomocy włączyły się Ochotnicze Hufce Pracy - dysponują sprzętem ciężkim i operatorami oraz bazami noclegowymi.

Minister zaapelowała do samorządów o organizację mobilnych punktów przyjmowania wniosków o świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" w poszkodowanych gminach. Przypomniała, że od 1 sierpnia można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy.

W zeszłym tygodniu nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Usuwając ich skutki, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało 4 tys. 392, z czego 3 tys. 196 to budynki mieszkalne. Wciąż bez prądu jest 10 tys. 996 odbiorców.

Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób; poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA