REKLAMA

CBOS: Notowania prezydenta, Sejmu i Senatu idą w górę

  • Autor: PAP/AT
  • 22 stycznia 2018 13:51
CBOS: Notowania prezydenta, Sejmu i Senatu idą w górę Według CBOS na poziom zadowolenia z działalności głowy państwa wpływają przede wszystkim czynniki światopoglądowe - religijność i poglądy polityczne (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

CBOS sprawdził jak Polacy oceniają działalność prezydenta Andrzeja Dudy oraz pracę Sejmu i Senatu. Wyniki wskazują na wyraźny wzrost pozytywnych notowań prezydenta oraz obu izb parlamentu.

  • 66 proc. badanych w styczniu przez CBOS dobrze ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, a 27 proc. ocenia ją źle.
  • 50 proc. negatywnie ocenia działalność Sejmu, 35 proc. - mówi o niej dobrze - wynika z sondażu
  • 43 proc. źle mówi o pracy Senatu, 34 proc. - pozytywnie - podał CBOS.

CBOS zwrócił uwagę na wzrost pozytywnych notowań prezydenta oraz obu izb parlamentu.

Działalność Andrzeja Dudy w styczniu dobrze ocenia 66 proc. badanych (od grudnia wzrost o 2 punkty procentowe), a negatywnie - tak jak przed miesiącem - 27 proc.

7 proc. respondentów nie ma zdania nt. oceny działalności głowy państwa. (2 punkty procentowe mniej niż w grudniu).

Według CBOS na poziom zadowolenia z działalności głowy państwa wpływają przede wszystkim czynniki światopoglądowe - religijność i poglądy polityczne.

Pozytywnie o sprawowaniu najwyższego urzędu w państwie przez Andrzeja Dudę wypowiadają się głównie osoby o orientacji prawicowej oraz praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu (po 83 proc. zadowolonych w obu grupach).

Czytaj też: Polacy ocenili rząd Mateusza Morawieckiego

Dobrym ocenom sprzyja niższy poziom wykształcenia oraz mniejsza miejscowość zamieszkania. Z kolei w grupach społeczno-zawodowych działalność prezydenta najlepiej oceniana jest przez rolników, rencistów, gospodynie domowe i robotników niewykwalifikowanych - podkreśla CBOS.

Działania prezydenta chwali większość zwolenników PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem (95 proc. dobrze, 4 proc. źle ocenia pracę głowy państwa) oraz wyborców Kukiz'15 (68 proc. elektoratu pozytywnie ocenia działalność Dudy, źle - 25 proc.).

Krytyczni wobec poczynań głowy państwa są w większości zwolennicy PO (37 proc. ocenia pracę Dudy dobrze, 62 proc. źle) i Nowoczesnej (zdaniem 38 proc. działania Dudy są pozytywne, negatywne - w ocenie 62 proc. potencjalnego elektoratu).

59 proc. niezamierzających głosować dobrze ocenia działalność prezydenta Dudy, źle - 28 proc.

Prace Sejmu dobrze ocenia 35 proc. badanych, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca. Źle o działaniach izby niższej wypowiada się 50 proc. ankietowanych - o 7 proc. mniej niż w poprzednim sondażu. Zdania na temat pracy Sejmu nie ma 15 proc. badanych (wzrost o jeden punkt procentowy).

W przypadku Senatu dobrze pracę tej izby ocenia 34 proc. pytanych - więcej o 5 proc. niż przed miesiącem. 43 proc. jest niezadowolonych z działania izby wyższej; oznacza to spadek o 4 punkty procentowe. 23 proc. nie ma zdania w tej kwestii, o jeden punkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (332) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-17 stycznia 2018 roku na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2018-01-22 13:56:58
    Wystarczy cytat aby zrozumieć że na PIS głosują ci, którzy nic nie pojmują z tego co się dzieje. Tak powstają rządy autokratyczne: "Dobrym ocenom sprzyja niższy poziom wykształcenia oraz mniejsza miejscowość zamieszkania. Z kolei w grupach społeczno-zawodowych działalność prezydenta najlepiej oceniana jest przez rolników, rencistów, gospodynie domowe i robotników niewykwalifikowanych - podkreśla CBOS"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA