REKLAMA

CBOS: Notowania prezydenta, Sejmu i Senatu idą w górę

 • Autor: PAP/AT
 • 22 stycznia 2018 13:51
CBOS: Notowania prezydenta, Sejmu i Senatu idą w górę Według CBOS na poziom zadowolenia z działalności głowy państwa wpływają przede wszystkim czynniki światopoglądowe - religijność i poglądy polityczne (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

CBOS sprawdził jak Polacy oceniają działalność prezydenta Andrzeja Dudy oraz pracę Sejmu i Senatu. Wyniki wskazują na wyraźny wzrost pozytywnych notowań prezydenta oraz obu izb parlamentu.

 • 66 proc. badanych w styczniu przez CBOS dobrze ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, a 27 proc. ocenia ją źle.
 • 50 proc. negatywnie ocenia działalność Sejmu, 35 proc. - mówi o niej dobrze - wynika z sondażu
 • 43 proc. źle mówi o pracy Senatu, 34 proc. - pozytywnie - podał CBOS.

CBOS zwrócił uwagę na wzrost pozytywnych notowań prezydenta oraz obu izb parlamentu.

Działalność Andrzeja Dudy w styczniu dobrze ocenia 66 proc. badanych (od grudnia wzrost o 2 punkty procentowe), a negatywnie - tak jak przed miesiącem - 27 proc.

7 proc. respondentów nie ma zdania nt. oceny działalności głowy państwa. (2 punkty procentowe mniej niż w grudniu).

Według CBOS na poziom zadowolenia z działalności głowy państwa wpływają przede wszystkim czynniki światopoglądowe - religijność i poglądy polityczne.

Pozytywnie o sprawowaniu najwyższego urzędu w państwie przez Andrzeja Dudę wypowiadają się głównie osoby o orientacji prawicowej oraz praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu (po 83 proc. zadowolonych w obu grupach).

Czytaj też: Polacy ocenili rząd Mateusza Morawieckiego

Dobrym ocenom sprzyja niższy poziom wykształcenia oraz mniejsza miejscowość zamieszkania. Z kolei w grupach społeczno-zawodowych działalność prezydenta najlepiej oceniana jest przez rolników, rencistów, gospodynie domowe i robotników niewykwalifikowanych - podkreśla CBOS.

Działania prezydenta chwali większość zwolenników PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem (95 proc. dobrze, 4 proc. źle ocenia pracę głowy państwa) oraz wyborców Kukiz'15 (68 proc. elektoratu pozytywnie ocenia działalność Dudy, źle - 25 proc.).

Krytyczni wobec poczynań głowy państwa są w większości zwolennicy PO (37 proc. ocenia pracę Dudy dobrze, 62 proc. źle) i Nowoczesnej (zdaniem 38 proc. działania Dudy są pozytywne, negatywne - w ocenie 62 proc. potencjalnego elektoratu).

59 proc. niezamierzających głosować dobrze ocenia działalność prezydenta Dudy, źle - 28 proc.

Prace Sejmu dobrze ocenia 35 proc. badanych, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca. Źle o działaniach izby niższej wypowiada się 50 proc. ankietowanych - o 7 proc. mniej niż w poprzednim sondażu. Zdania na temat pracy Sejmu nie ma 15 proc. badanych (wzrost o jeden punkt procentowy).

W przypadku Senatu dobrze pracę tej izby ocenia 34 proc. pytanych - więcej o 5 proc. niż przed miesiącem. 43 proc. jest niezadowolonych z działania izby wyższej; oznacza to spadek o 4 punkty procentowe. 23 proc. nie ma zdania w tej kwestii, o jeden punkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (332) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-17 stycznia 2018 roku na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • :-) 2018-01-22 13:56:58
  Wystarczy cytat aby zrozumieć że na PIS głosują ci, którzy nic nie pojmują z tego co się dzieje. Tak powstają rządy autokratyczne: "Dobrym ocenom sprzyja niższy poziom wykształcenia oraz mniejsza miejscowość zamieszkania. Z kolei w grupach społeczno-zawodowych działalność prezydenta najlepiej oceniana jest przez rolników, rencistów, gospodynie domowe i robotników niewykwalifikowanych - podkreśla CBOS"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA