REKLAMA

CBOS, sondaż: Lewica woli głosować na PO niż SLD?

 • Autor: PAP/AT
 • 23 sierpnia 2017 13:00
CBOS, sondaż: Lewica woli głosować na PO niż SLD? Obecnie wśród potencjalnych wyborców lewicy najwięcej jest osób w wieku 55+ (fot.fotolia)

Osoby o zdeklarowanych poglądach lewicowych częściej niż przeciętnie popierają ugrupowania odwołujące się do lewicowych wartości i przekonań. Sympatie partyjne elektoratu lewicy są podzielone także między inne partie - wynika z badania CBOS.

38 proc. elektoratu lewicowego zagłosowałoby w 2017 r. na PO, 19 proc. na SLD, po 8 proc. na PiS i Nowoczesną, 7 proc. na Kukiz'15, a 5 proc. na PSL - wynika z sondażu CBOS pt. "Elektorat lewicy od roku 2005".

"Tak jak można było się spodziewać, osoby o zdeklarowanych poglądach lewicowych częściej niż przeciętnie popierają ugrupowania odwołujące się do lewicowych wartości i przekonań. Obecnie prawie co piąta osoba identyfikująca się z lewicą zagłosowałaby na SLD, podczas gdy spośród ogółu potencjalnych wyborców tylko co dwudziesta (5 proc.). Mniejsze poparcie wśród zwolenników lewicy ma lewicowa Partia Razem" - podkreśla CBOS.

Autorzy raportu zwracają uwagę na przepływ potencjalnych wyborców lewicy. "Wśród osób o zdeklarowanych poglądach lewicowych widoczny jest wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej" - zaznaczono.

CBOS zauważa, że jeszcze przed wyborami w roku 2005 tylko 7 proc. identyfikujących się z lewicą chciało głosować na PO, w 2007 roku już 28 proc., w 2015 roku 34 proc., a w obecnym badaniu poparcie dla PO wśród osób deklarujących się jako lewicowe wynosi już 38 procent.

"Jest ono znacznie większe wśród osób o przekonaniach lewicowych, niż wśród ogółu ankietowanych, co może wynikać z poczucia, że lepiej reprezentuje je PO niż partie określające się jako lewicowe, które w ostatnich wyborach nie zdołały wprowadzić do parlamentu swoich przedstawicieli" - zaznaczono.

Jak dodaje CBOS sympatie partyjne elektoratu lewicy są podzielone także między inne partie.

Zobacz szczegółowe dane tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • bolesna prawda PiSdecji 2017-08-24 18:44:25
  Do życie!: Podziękowali w 2005 Lech czy Jaruś Kaczyńscy? Ludzie bez żadnych zasad , w 2015 pracowałeś nawet na rzeczy Andrzeja Dudy za paliwo czy zszywki do takera ktoś pieniądze 💰 zwrócił? Kiedy się opamiętacie że złodziejom kasę nabijecie.
 • życie! 2017-08-24 06:14:54
  Gnidy lewków rozpocząłem oficjale niszczenie w 2005 z własnych środków finansowych , prace z tym związane zakończyłem w 2015 . Mamy samodzielny Rząd prawicowy, niech kwiczą razem z PO krętaczami Naród Suweren już Wie że naodpierdalali !!!
 • Mieszko 2017-08-23 20:36:53
  Lewica niech głosuje i nic nie pomoże po i tak zatonie
 • myngyara 2017-08-23 17:51:54
  Jakos nie wierze zeby lewica glosowala na PO. Chyba, ze to lewica katolicka...lewicowiec nie zaglosuje na PO ktore tez jest za pan brat z K. Katolickim.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA