REKLAMA

CBOS: Sytuacja polityczna w Polsce coraz gorsza? Tak ocenia większość Polaków

  • Autor: PAP/AT
  • 21 marca 2017 11:15
CBOS: Sytuacja polityczna w Polsce coraz gorsza? Tak ocenia większość Polaków Oceny sytuacji politycznej w Polsce coraz gorsze (fot.sejm.gov.pl/Kancelaria Sejmu)

Pogorszyły się oceny sytuacji politycznej w Polsce. Przyczyniły się do tego prawdopodobnie demonstracje kobiet, kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, oraz walka o reelekcję Donalda Tuska. - Obecnie 46 proc. badanych Polaków uważa ją za złą , a tylko 16 proc. ocenia pozytywnie - wynika z najnowszego badania CBOS.

• Połowa Polaków uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, a ponad jedna trzecia (34 proc.) - że w dobrym. Zdania nie ma 16 proc. ankietowanych - wynika z badania CBOS.

• Pogorszyły się także oceny sytuacji politycznej w Polsce.

• Najbardziej podzielone są opinie badanych identyfikujących się z prawą stroną sceny politycznej.

• Wśród osób o poglądach lewicowych oraz utożsamiających się z politycznym centrum dominują oceny negatywne.

Przed miesiącem odsetek ten wynosił odpowiednio - 47, 38 i 15 proc. "Obecne pogorszenie prawdopodobnie można wiązać z demonstracjami kobiet jak i sytuacją związaną z wystawieniem przez polski rząd kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, podczas gdy o reelekcję ubiegał się Donald Tusk" - wskazuje CBOS w komentarzu do najnowszego badania.

Jak podkreślono, pogorszyły się także oceny sytuacji politycznej w Polsce. Obecnie 46 proc. badanych uważa ją za złą (od lutego wzrost o 3 punkty proc.), a tylko 16 proc. ocenia pozytywnie (spadek o 3 punkty). Co trzeci pytany sądzi, że sytuacja polityczna w kraju jest przeciętna - ani dobra, ani zła (34 proc., wzrost o 2 punkty).

Oceny sytuacji politycznej także wiążą się z deklarowanymi poglądami politycznymi. Najbardziej podzielone są opinie badanych identyfikujących się z prawą stroną sceny politycznej - 36 proc. ocenia ją dobrze, 28 proc. źle, a co trzeci (33 proc.) ambiwalentnie.

Wśród osób o poglądach lewicowych oraz utożsamiających się z politycznym centrum dominują oceny negatywne (odpowiednio 70 i 55 proc.). Badani niepotrafiący określić swoich poglądów na osi lewica-centrum-prawica równie często mówią, że sytuacja polityczna w kraju jest zła, co oceniają ją ambiwalentnie - po 39 proc.

Jak podkreśla CBOS oceny sytuacji gospodarczej w Polsce od wielu miesięcy utrzymują się na niezmienionym poziomie. Największa grupa badanych wyraża opinię, iż stan gospodarki jest przeciętny - ani dobry, ani zły (43 proc.). Za dobrą uważa sytuację gospodarczą 31 proc. respondentów, natomiast za złą - 19 proc.

Od lutego niemal nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Większość uznaje go za dobry - 55 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w lutym). Jako zły określa swój poziom życia 7 proc. respondentów (spadek o 1 punkt), a 38 proc. (bez zmian) twierdzi, że żyje im się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.

W porównaniu z poprzednim miesiącem poprawiły się natomiast oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. Nadal jednak są one niższe niż na przełomie roku 2016 i 2017. W marcu ponad połowa badanych (53 proc., od lutego wzrost o 5 punktów procentowych) dobrze ocenia warunki materialne swojego gospodarstwa domowego, dwie piąte (40 proc., spadek o 2 punkty) określa swoją sytuację materialną jako przeciętną, a 7 proc. (spadek o 3 punkty) uważa ją za złą.

Od lutego nie zmieniły się oceny sytuacji w zakładach pracy. Tak jak poprzednio 61 proc. zatrudnionych uznaje ją za dobrą, a 11 proc. określa jako złą. Nieco ponad jedna czwarta pracujących (26 proc., spadek o 1 punkt procentowy) uważa, że jest ona przeciętna.

"O pozytywnych ocenach można natomiast mówić w odniesieniu do prywatnej sfery życia Polaków. Większość twierdzi, że żyje im się dobrze, dobrze ocenia materialne warunki własnych gospodarstw domowych, a w ciągu najbliższego roku spodziewa się stabilizacji w tym zakresie. Pracujący zawodowo na ogół dobrze oceniają sytuację w swoich zakładach pracy, a w najbliższych dwunastu miesiącach prognozują stabilizację" - podkreślono w podsumowaniu sondażu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 2-9 marca 2017 r. na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-03-21 20:57:22
    wcale nie jest tak żle poproście tylko swojego szefa żeby nie mącił w naszym kraju.drugi Goebels nam nie potrzebny.Panowie ,,dziennikarze''.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA