REKLAMA

Celnicy protestują przeciw włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej

  • Autor: PAP/JS
  • 08 czerwca 2016 13:47
Celnicy protestują przeciw włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej Demonstranci spod Sejmu ruszyli pod Pałac Prezydencki (fot. twitter/SMD Warszawa)

• Przed gmachem Sejmu odbył się protest celników przeciwko planowanemu włączenia ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej.
• Celni podkreślają, że nie poprawi to skuteczności walki z szarą strefą.
• Zwracają uwagę, że wypracowują dla budżetu państwa 1/3 dochodów.

Szef resortu finansów Paweł Szałamacha poinformował przed kilkoma dniami, że od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Służba celna zatrudniająca w całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników rocznie wypracowuje dla budżetu państwa ok. 100 mld zł - to jedna trzecia budżetu państwa.

"Pomysł resortu finansów w sprawie powołania Krajowej Administracji Skarbowej jest szkodliwy dla interesu publicznego. Konsolidacja administracji podatkowej i służby celnej według Banku Światowego nie jest żadnym remedium na walkę z szarą strefą i zwiększenie wpływów budżetowych. Służba celna powinna zostać odrębną jednostką. To jest kura, która znosi złote jajka i trzeba ją wzmacniać" - powiedział w środę dziennikarzom przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy.

Czytaj też: Celnicy nie porozumieli się z rządem. Będzie nowa służba, której chce PiS?

Jego zdaniem zapewnienie odpowiednich narzędzi wzmacniających służbę celną, których - jak podkreślił - teraz brakuje, pozwoliłoby na zwiększenie wpływów budżetowych. "Celnicy zapewniają budżetowi państwa 1/3 dochodów" - podkreślił Siwy.

Jak dodał, mimo wcześniejszych protestów celników Ministerstwo Finansów nie wycofuje się ze swoich pomysłów. Według Siwego resort finansów jest gotowy do rozmów z celnikami. Jednak - jak zaznaczył - nie przynoszą one żadnych rezultatów. Nie wykluczył też zaostrzenia protestu. "Jest obawa, że protest może wymknąć się spod kontroli, bo ma on charakter oddolny. Trudno ocenić, co może się wydarzyć w najbliższych dniach" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL zwracał uwagę w rozmowie z dziennikarzami, że protest celników może skończyć się paraliżem kraju. Pytany w środę, czy obawia się zwolnień w Służbie celnej, podkreślił, że wiceminister finansów Marian Banaś zapewnił go, że nie przewiduje tego.

Celnicy podczas protestu skandują: "Stop likwidacji Służby celnej", "Służba celna gwarantem dobrej zmiany", "Służba celna - podstawą bezpieczeństwa państwa i obywateli". Trzymają w rękach biało-czerwone flagi.

Demonstranci spod Sejmu ruszyli pod Pałac Prezydencki; następnie udadzą się pod kancelarię premiera, gdzie mają złożyć petycję, skierowaną do szefowej rządu Beaty Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • gość 2016-06-08 13:56:23
    Służba Celna kolejny raz oszukana! Wykonują zadania równie niebezpieczne jak inne służby mundurowe tylko z tą różnicą iż natężenie ich pracy jest wielokrotnie większe niż u pozostałych. PiS miał znieść nierówności emerytalne oraz inne przywileje a okazuje się iż ponownie słowa nie dotrzymuje!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA