REKLAMA

Ceny OC: Liroy proponuje "wycofania pojazdu z ruchu". MIB nie mówi nie

  • Autor: GP
  • 01 grudnia 2016 13:29
Ceny OC: Liroy proponuje "wycofania pojazdu z ruchu". MIB nie mówi nie Poseł, który zasłynął karierą muzyka, został wybrany w 2015 roku ze świętokrzyskiego. (fot.:youtube.com)

• Wobec rosnących opłat za OC, poseł zaproponował wprowadzenie kategorii pojazdu czasowo wycofanego z ruchu.
• Interpelacja posła Kukiz'15 Piotra Liroya-Marca została pozytywnie oceniona w kierownictwie Ministerstwa Infrastruktury.
• Jeśli propozycja przejdzie przez resort uda się zwolnić cześć kierowców od opłat.

Poseł Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15) wystosował do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) interpelację w związku z rosnącymi cenami ubezpieczeń samochodów (OC). Proponuje, by opłaty można było wnosić niekoniecznie na cały rok.

Co ważne wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit poinformował, że resort zamierza wprowadzić możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, a do takiej zmiany polityki właśnie przekonało kierownictwo resortu pismo posła.

Kategoria ta istniała w prawie polskim np. przed 1997 rokiem i jest skierowana do posiadaczy pojazdów, które choć są w stanie poruszać się po drogach, w praktyce tego nie robią.

Pojazdy w Polsce, i w całej Europie, są objęte obowiązkowym OC, źródło: pixabay.com/domena publiczna

- (Płacenie OC jest) dotkliwe zwłaszcza dla posiadaczy pojazdu kolekcjonerskiego, zabytkowego, historycznego lub unikatowego zakupionego w celu przeprowadzenia remontu lub konserwacji i zarejestrowania na żółte tablice - pisał w interpelacji poseł Kukiz'15. Samochody na tablicach żółtych w Polsce to zabytki motoryzacyjne. - Ponadto, obecny stan prawny nie uwzględnia faktu, że niektóre pojazdy są używane jedynie sezonowo. Dotyczy to zwłaszcza motocykli, motorowerów i samochodów o nadwoziu typu kabriolet.

Czytaj: Sprawą OC zainteresował się UOKiK

Poseł, co można zauważyć w powyższym cytacie, skupia się na osobach użytkujących samochody osobiste. Co ważne w polskim prawie istnieje możliwość wycofania pewnych kategorii pojazdów. Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu dotyczy teraz: samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t; ciągników samochodowych; pojazdów specjalnych oraz autobusów.

Podkreśla się w dyskusji na ten temat także, że OC muszą płacić osoby, które wyjechały za granicę i zostawiły swój samochód w kraju.

Sprawa może też pojawić się w regulacjach europejskich, bo ubezpieczenia OC są sprawą w kompetencji Unii, co jest zrozumiałe, bo często obywatele Unii podróżują po całym kontynencie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pudel 2016-12-02 06:07:17
    Brawo "Scyzoryk" bo tak cię wołają. W końcu konkretne rozwiązania dla ludzi którzy kochają motoryzację.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA