REKLAMA

Ceny za pobyt w hospicjach pójdą w górę, ostrzega ministerstwo zdrowia

  • Autor: RynekSeniora.pl
  • 08 kwietnia 2016 17:40
Ceny za pobyt w hospicjach pójdą w górę, ostrzega ministerstwo zdrowia (fot.:pixabay.com)

Od 2017 r. wyraźnie zwiększy się wycena świadczeń w zakresie opieki paliatywnej, co powinno poprawić finansowanie tej dziedziny medycznej - zapowiedział w piątek (8 kwietnia) wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas konferencji w Warszawie.

Spotkanie zorganizowało Obywatelskie Porozumienie na rzecz Medycyny Paliatywnej. Eksperci tej specjalności wyrażali ubolewanie, że z powodu zbyt niskiego finansowania opieka paliatywna w naszym kraju od wielu lat jest w stagnacji, a personel medyczny jest przemęczony tą sytuacją.

Niedofinansowanie sięga 50 proc.

- W zależności od regionu na wolne miejsce w stacjonarnym hospicjum chorzy muszą czekać od kilkunastu dni do kilku miesięcy - podkreślił wiceprezes Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej, reprezentujący również Porozumienie Hospicjów Dolnośląskich dr Maciej Sokołowski.

Specjalista dodał, że poza nielicznymi wyjątkami nie są tworzone nowe miejsca w stacjonarnych ośrodkach, ponieważ przynoszą one jedynie straty. Według prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dr Aleksandry Ciałkowskiej-Rysz, niedofinansowanie tych ośrodków sięga 40-50 proc. Tymczasem zapotrzebowanie na tego rodzaju leczenie jest coraz większe.

Czytaj dalej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA