REKLAMA

CETA ratyfikowana. Mirosław Maliszewski ostrzega, że umowa zaszkodzi rolnictwu

  • Autor: GP
  • 16 lutego 2017 08:07
CETA ratyfikowana. Mirosław Maliszewski ostrzega, że umowa zaszkodzi rolnictwu CETA to umowa handlowa, która zniesie wiele ceł zaporowych na linii Unia Europejska - Kanada. (fot. unsplash.com)

• Poseł PSL Mirosław Maliszewski atakował ratyfikowaną umowę CETA. Dokument poparł w środę (15 lutego) Parlament Europejski (PE).
• Dla posła umowa stwarza niebezpieczeństwo zalania europejskich rynków żywnością z Kanady, w której dominuje produkcja masowa.
• Ponadto dla PSL bardzo niebezpieczna będzie, wprowadzona przez CETA, możliwość odwoływania się od prawa krajowego przez międzynarodowe korporacje. - Chodzi o prawo w sądach arbitrażowych - dodawał poseł. Ten arbitraż może rozstrzygać na korzyść międzynarodowego biznesu.
• PE zatwierdził CETA głosami 408 z 700 deputowanych.

Po tym, jak w środę (15 lutego) ratyfikowano CETA w Parlamencie Europejskim, przeciwnicy tego ponadatlantyckiego porozumienia handlowego podnoszą ponownie swoją krytykę. CETA to dla wielu realne zagrożenie dla rolnictwa, czemu dał wyraz dzień później (16 lutego) poseł Mirosław Maliszewski.

- To jest szkodliwa dla Polski umowa, tę szkodliwość widzę w co najmniej dwóch aspektach - przekonywał na antenie TVP info poseł PSL. - Po pierwsze stawia polskich rolników w bardzo niekorzystnej sytuacji, bo rolnictwo kanadyjskie, północnoamerykański jest zupełnie inne (niż europejskie). To rolnictwo farmerskie, wielkoobszarowe. Spodziewamy się raczej transferu żywności z tamtego regionu do UE, niż odwrotnie. To zabierze miejsca polskiej żywności.

To argument związany z koniecznością ochrony polskiego i europejskiego rynku, który podnosili przeciwnicy umowy od kiedy negocjowano CETA .

- Drugi aspekt to siła międzynarodowych konsorcjów - przechodził płynnie do kolejnej wątpliwości poseł. - To wielcy przedsiębiorcy, którzy zyskają możliwość zaskarżenia przed arbitrażem międzynarodowym prawo i regulacje państw członkowskich CETA. Jeśli kraj stworzy swoje prawo, np. niekorzystne dla biznesu międzynarodowego, to będzie się musiał liczyć z procesem.

Polityk akcentował, że takie regulacje mogą wymusić wyższość prawa międzynarodowego nad prawem krajowym.

- I nie chodzi tu o prawo unijne - dodawał. - Chodzi o prawo w sądach arbitrażowych.

Stanowiska wygłaszane w Parlamencie Europejskim

CETA została w Brukseli przegłosowana w środę (15 lutego), a debata przed przyjęciem stanowiska stała się manifestacją przeciwko protekcjonizmowi i krytyką polityki handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa.

CETA zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.

Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Wielu deputowanych podczas debaty poprzedzającej głosowanie podkreślało, że w czasie gdy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem na czele zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku.

- Stajemy na rozstaju dróg. Możemy pójść w jedną, albo w drugą stronę. Z jednej strony protekcjonizm, prowincjonalizm, ograniczenia i mury. Czy naprawdę tego chcemy? Nie. Druga opcja to otwartość, objęcie przywództwa na świecie, efektywne podejmowanie decyzji, wzrost dobrobytu dla naszych obywatel  - mówił prowadzący sprawę CETA w PE łotewski europoseł Artis Pabriks.

Prezydent USA Donald Trump, źródło: flickr.com/CC

- Patrzymy na Donalda Trumpa, który wypowiedział TPP (Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu - PAP), który chce budować mury na granicach, my jako Europejczycy chcemy w tym dniu, tym głosowaniem udowodnić, że nie budujemy murów, lecz mosty - podkreślał z kolei szef największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber.

Lider socjalistów w PE Gianni Pittella ocenił, że Trump wykorzystał naiwną wizję globalizacji, w której porozumienia handlowe są nakierowane na interesy tylko wielkich firm.

- Nasi wyborcy protestują przeciwko takiemu pojęciu globalizacji. My wspieramy umowę CETA, bo uważamy, że nowa polityka handlowa nam służy - oświadczył.

Unijna komisarz ds. handlu Cecylia Malmstroem wyjaśniała, że CETA przyniesie korzyści zarówno obywatelom, jak i biznesowi w UE.

- 900 tys. miejsc pracy w Europie zależy od eksportu do Kanady. Jest jednak wiele przeszkód, z jakimi borykają się eksporterzy, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. CETA pomoże tym firmom - podkreślała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA