REKLAMA

Ciała Lecha i Marii Kaczyński mogą wrócić na Wawel już 18 listopada

  • Autor: PAP/MIW
  • 07 listopada 2016 12:28
Ciała Lecha i Marii Kaczyński mogą wrócić na Wawel już 18 listopada Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. (fot. mat. MSWiA).

• Ekshumacja ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się 14 listopada, a ponowne złożenie trumny w sarkofagu planowane jest 18 listopada, jeśli do tego czasu wykonane zostaną wszystkie badania.
• W czynności otwarcia sarkofagu poza przedstawicielami prokuratury, która zarządziła ekshumację, mają uczestniczyć członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej.
• Nie będzie uroczystego pogrzebu. W krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych.

Proboszcz Katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki powiedział, że podczas otwierania sarkofagu przewidziana jest asysta kościelna.

- Przy trumnie odmówiona zostanie modlitwa, którą poprowadzę ja wspólnie z ks. prof. Jackiem Urbanem, członkiem Kapituły Katedralnej - mówił ks. Zdzisław Sochacki.

W czynności otwarcia sarkofagu poza przedstawicielami prokuratury, która zarządziła ekshumację, mają uczestniczyć członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej. Wzgórze Wawelskie będzie już wówczas zamknięte.

Ponownie złożenie trumny w sarkofagu znajdującym się w krypcie Katedry Wawelskiej jest planowane 18 listopada, jeśli do tego czasu zostaną przeprowadzone wszystkie zaplanowane badania. Nie będzie uroczystego pogrzebu pary prezydenckiej.

- W krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych - powiedział ks. Zdzisław Sochacki.

Jak podała Prokuratura Krajowa, zespół prokuratorów obecnie prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej "naprawia poważne błędy i zaniechania, które zostały popełnione sześć lat temu", bo "z niezrozumiałych powodów przyjęto na wiarę wyniki dokonywanych w Moskwie sekcji, których w rzeczywistości nie było".

Po II wojnie światowej w Katedrze na Wawelu otwierano grobowce: królowej Jadwigi (w 1949 r.), Kazimierza Jagiellończyka (1973) oraz gen. Władysława Sikorskiego (2008 r.).

Para prezydencka została pochowana na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r. Znajduje się tam także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA