REKLAMA

Ciąża: Nowe standardy okołoporodowe. Rząd chce zmian

  • Autor: PAP/AT
  • 18 stycznia 2018 07:32
Ciąża: Nowe standardy okołoporodowe. Rząd chce zmian Standardy okołołoporodowe: Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży (fot.shutterstock)

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi standardami okołoporodowymi. Resort chce, żeby projekt był gotowy do końca marca 2018 r., a  nowe standardy zaczęłyby obowiązywać od 2019 r.

Diagnozowanie depresji w ciąży i po porodzie, karmienie mlekiem zmodyfikowanym tylko, gdy zaleca to lekarz, zakaz reklam niektórych produktów - to niektóre z nowości, które mogą znaleźć się w standardach okołoporodowych - informuje "Dziennik. Gazeta Prawna".

Prace nad nimi kończą się w resorcie zdrowia; nad standardami pracuje zespół zewnętrznych ekspertów. Według DGP, ministerstwo chciałoby, żeby projekt był gotowy do końca marca. Nowe standardy zaczęłyby obowiązywać od 2019 r.

DGP informuje, że standardem ma być badanie samopoczucia kobiety przez lekarza. Nowością ma być przesunięcie na wcześniejszy termin tzw. połówkowego badania USG - z 21-26 tygodnia na 18-22 tydzień. Niemal identycznie będą wyglądały zalecenia co do reszty badań prowadzonych w czasie ciąży.

Według dziennika, najwięcej kontrowersji może wzbudzić kwestia łagodzenia bólu. Większość ekspertów jest zgodna, że znieczulenie powinno być dostępne dla każdej rodzącej; jednak praktyka jest różna, bo choć NFZ zafunduje zabieg, dostęp do niego jest utrudniony, brakuje anestezjologów; dyskusję wzbudziła kwestia przymusowej hospitalizacji po 40 tygodniu ciąży; obecnie jest to 41 tydzień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • rozalka 2018-01-18 11:16:03
    znieczulenie przy porodzie, to podstawowa sprawa, mężczyźni nie mają "zielonego" pojęcia jaki to jest ból, trzeba kształcić więcej anestezjologów i dobrze ich wynagradzać. Więcej empatii na porodówkach też by się przydało, dla większości kobiet jest to ogromna traumaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA