REKLAMA

Ciech, Smoleńsk to tylko dwie sprawy, w których Tusk miał odegrać rolę

 • Autor: GP/PAP
 • 17 lutego 2017 09:50
Ciech, Smoleńsk to tylko dwie sprawy, w których Tusk miał odegrać rolę Ryszard Czarnecki (PiS) w tym roku został ponownie wybrany na wiceszefa Parlamentu Europejskiego. (fot. youtube.com)

• Eurodeputowany Ryszard Czarnecki zdradził, że w kuluarach mówi się o tym, jakoby Donald Tusk miałby być podejrzany w trzech sprawach. Mowa tu o prywatyzacji Ciechu, aferze Amber Gold i katastrofie smoleńskiej.
• - Mówi się o tym, że w każdej z tych spraw Tusk odgrywał rolę - relacjonował w piątek (17 lutego) Czarnecki. Zaakcentował, że trzeba te wątpliwości wyjaśnić.
• Czarnecki nie wie też, jak to się stało że Tusk zaskarbił sobie poparcie przywódców europejskich.

Ryszard Czarnecki (PiS) uchylił rąbka tajemnicy o tym, jakie sprawy mają mieć negatywny wpływ na przyszłość Donalda Tuska. Polityczny oponenci Tuska, w tym oczywiście Jarosław Kaczyński, mają bardzo krytyczne podejście do okresu, kiedy kierował Polską. Co więcej, uzależniają możliwość jego poparcia przez rząd od tego jak rozwiną się pewne sprawy w Polsce.

W piątek (17 lutego) Ryszard Czarnecki wymienił trzy sprawy, które mają rzucać cień podejrzenia na byłego premiera, dzisiaj szefa Rady Europejskiej To sprawa prywatyzacji Ciechu, dochodzenie (badane już w Sejmie) w sprawie afery Amber Gold i katastrofa smoleńska.

Czytaj też: Lider PO nie wierzy, by Kaczyński miał coś do powiedzenia w temacie przyszłości Tuska

- Mówi się o tym, że w każdej z tych spraw Tusk odgrywał rolę - mówił w RMF FM polityk. - Te trzy sprawy mogą mieć wpływ na przyszłość Tuska i nie ucieknie on od odpowiedzialności.

A miało być poparcie bez kontekstu politycznego

Dziennikarz przytoczył majowe słowa Czarneckiego, który w swoim artykule zapewniał, że PiS nie zamierza łamać politycznego konsensusu dotyczącego popierania polskich kandydatów na międzynarodowe stanowiska. Europoseł bronił się, że to dotyczy obywateli na których nie ciąży podejrzenie.

- Wiedza Jarosława Kaczyńskiego w maju była inna, mniejsza - zaznaczał polityk Prawa i Sprawiedliwości. - Nasza wiedza była mniejsza - dopowiadał. Dla Czarneckiego wspomnianą zasadę PiS respektował, gdy popierano np. lata temu Bronisława Geremka, Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko w Parlamencie Europejskim, czy Marka Siwca (SLD).

- (W przypadku Tuska) jest szereg spraw, które wymagają wyjaśnienia - kończył Czarnecki.

Tusk w Brukseli

Donald Tusk jest od początku roku faworytem w wyścigu na fotel, który obecnie zajmuje, przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie ma na europejskiej liście nazwisk kontrkandydata na to stanowisko. Choć zaznacza się, że przyszłość Tuska nie zależy tylko od członków Rady, wśród tych ma mieć duże poparcie.

Czytaj: Tusk odpowiedział Kaczyńskiemu na oskarżenia

- Nie wiemy, czym Tusk zaskarbił sobie przychylność europejskich przywódców - konkludował Czarnecki. Przypominał, że podział stanowisk w UE jest zależny od działania chadecji i socjalistów, dwóch głównych frakcji politycznych w Europie. Tuska popiera chadecja, ale to nie znaczy, że w ramach zmian w tym roku nie wycofa tego poparcia dla innych stanowisk i porozumień.

Ciech, Amber Gold i Smoleńsk

Sprawy o których mówił Czarnecki to prywatyzacja Ciech, polskiego przedsiębiorstwa handlowo-produkcyjnego w branży chemicznej. To duży, europejski gracz na rynku produkcji sody.

Afera Amber Gold to duży przekręt finansowy, który ujrzał światło dzienne 13 sierpnia 2012 r.

Amber Gold - firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce i kusiła klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji - ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Jesienią 2012 r. śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia ws. Amber Gold.

Katastrofa smoleńska to wypadek wokół którego narosły domniemania i spekulacje, w którym zginął 10 kwietnia 2010 roku śp. prezydent RP Lech Kaczyński, jego Małżonka i całość delegacji udającej się tego tragicznego poranka do Katynia na uroczystości obchodów mordu katyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Hejter Internetowy 2017-02-17 13:12:21
  Telegraf, Smoleńsk, to tylko dwie sprawy w których Kaczyński miał odegrać rolę
 • rad 2017-02-17 13:01:27
  Kto słucha tego co już był w każdej partii ,po to aby być tylko przy korycie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA