REKLAMA

Co czeka emerytów? Rewolucyjne plany rządu

  • Autor: Rynek Seniora
  • 30 listopada 2015 11:18
Co czeka emerytów? Rewolucyjne plany rządu Po skróceniu wieku emerytalnego do 60/65 lat emerytury częściowe stracą sens. Fot. PTWP Piotr Waniorek

Jaki są plany nowego rządu dotyczące emerytur i całego systemu emerytalnego?

PiS, obniżając wiek emerytalny, ma się wzorować na projekcie ustawy prezydenta Andrzeja Dudy. Zmiany mogą wejść w życie już 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia wiek emerytalny dla kobiet wynosiłby 60 lat, a dla mężczyzn - 65.

Znikną emerytury częściowe. Po skróceniu wieku emerytalnego do 60/65 lat emerytury częściowe stracą sens. Bo ktoś, kto spełni warunki do przyznania częściowej (mężczyźni muszą ukończyć 65 lat, a kobiety 62 lata), będzie już mógł pobierać pełną emeryturę.

W nowym systemie emerytalnym świadczenie wylicza się przez podzielenie zebranych składek przez przewidywaną długość życia (zgodnie z danymi GUS).

Polacy wcześniej przechodzący na emerytury będą krócej pracować - czyli odłożą mniej składek - i dłużej przebywać na emeryturze - więc mniejszy kapitał rozłoży się na więcej miesięcy.

Cały artykuł w "Rynku Seniora".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA