REKLAMA

Co dalej z projektem "Zatrzymaj aborcję"? PiS zdradza plany

 • Autor: PAP/JS
 • 11 kwietnia 2018 17:58
Co dalej z projektem "Zatrzymaj aborcję"? PiS zdradza plany Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach (fot. pixabay.com)

Po otrzymaniu wszystkich opinii obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, trafi pod obrady komisji – zapowiedziała przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bożena Borys-Szopa (PiS).

W środę (11 kwietnia) tuż po rozpoczęciu obrad komisji poseł niezrzeszony Jan Klawiter wnioskował o to, aby w porządku obrad znalazł się projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję". Sprzeciw zgłosiła m.in. Monika Rosa z Nowoczesnej. Argumentowała, że procedowanie tych rozwiązań wymaga przygotowania i zaproszenia środowisk kobiecych, które nie zgadzają się z tą propozycją. Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że komisja nie zajmie się w środę obywatelskim projektem.

Jak podkreśliła Borys-Szopa, to, że projekt nie trafił jeszcze pod obrady komisji, nie znaczy, że nie pracuje się nad nim. "Prezydium zbiera różnego rodzaju opinie i nawet dziś wpłynęła jedna z nich. Po otrzymaniu wszystkich opinii projekt, za decyzją grona komisji, trafi pod obrady" - mówiła.

Z kolei poseł niezrzeszony Robert Winnicki zaznaczył, że chciałby wiedzieć, kiedy będzie termin zamknięcia przyjmowania opinii. "To, co pani powiedziała, jest kolejnym elementem zupełnie nieuprawnionego odkładania prac nad tym projektem, politycznego tchórzostwa, które państwo uprawiacie, ignorowania blisko miliona obywateli" - mówił.

Borys-Szopa prosiła o uspokojenie emocji. "Jak będziemy gotowi, to przekażemy wszystkie opinie. Komisja będzie podejmowała w tej sprawie decyzje" - zaznaczyła. Prosiła, aby nie wywierać presji na komisję.

W marcu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Na początku stycznia Sejm skierował projekt "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Komuna u władzy 2018-04-12 09:20:44
  ak za komuny, ideologia ma przewagę nad zdrowym rozsądkiem. Rodzenie dzieci które zaraz potem umrą albo będą cierpieć całe życie to nonsens i ciężka trauma dla ich rodzin.
 • Komuna u władzy 2018-04-12 09:12:52
  Jak za komuny, ideologia ma przewagę nad zdrowym rozsądkiem. Rodzenie dzieci które zaraz potem albo będą cierpieć całe życie to nonsens i ciężka trauma dla ich rodzin.
 • rolnik z Wyżysk Dolnych 2018-04-12 00:14:30
  Przykazanie: Nie zabijaj, to nie zabijaj! Mówiąc krótko.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA