REKLAMA

Co dalej z rezydentami? Piotr Duda apeluje do ministra zdrowia

  • Autor: PAP/AT
  • 29 stycznia 2018 07:26
Co dalej z rezydentami? Piotr Duda apeluje do ministra zdrowia Piotr Duda liczy, że minister zdrowia będzie zwolennikiem zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, do której trzeba wpisać wszystkich pracowników niemedycznych (fot.shutterstock)

Piotr Duda - przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” - zaapelował by na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił informacje na temat negocjacji z rezydentami.

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Duda powiedział, że "Solidarność" liczy, że minister zdrowia "będzie zwolennikiem zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, do której trzeba wpisać wszystkich pracowników niemedycznych".

Dodał, że pracownicy ci są w systemie i skoro pracują, to znaczy, że są potrzebni. "Dlatego też zwróciłem się do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, obecnie przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, aby na posiedzeniu RDS 16 lutego minister Szumowski przedstawił informacje na temat negocjacji z rezydentami i co dalej ma zamiar robić" - dodał szef NSZZ "Solidarność".

Przypomniał też, że w ramach Rady funkcjonuje podzespół ds. ochrony zdrowia, "który jest powołany po to, aby działać w sytuacjach kryzysowych".

Na pytanie, czy ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę to sukces "Solidarności" powiedział, że "na pewno, bo ta ustawa dotyka 1,2 mln pracowników z rodzinami i poświęciliśmy wiele lat, aby takie przepisy wreszcie zostały uchwalone".

Czytaj też: Kolejne rozmowy ministra zdrowia i rezydentów 1 lutego

Zapytany, czy podziela obawy ekspertów i polityków, którzy spodziewali się, że rząd pod kierownictwem premiera Morawieckiego pójdzie bardziej w kierunku liberalnym podkreślił, że ma nadzieję, że "tak się nie stanie, a swój optymizm czerpię z dotychczasowych kontaktów z panem premierem i z jego deklaracji".

Dodał, że pamięta "konferencję na temat układów zbiorowych pracy, jako elementu społecznej gospodarki rynkowej, w której uczestniczył Mateusz Morawiecki jeszcze jako wicepremier. Wtedy przywoływaliśmy art. 20 naszej Konstytucji, który mówi o społecznej gospodarce rynkowej. I potem w swoim expose premier Morawiecki, chyba jako pierwszy szef rządu zauważył, że artykuł jest w Konstytucji, że potrzebna jest równowaga między gospodarką rynkową, a sprawami społecznymi, że musi być dialog między związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • życzliwy 2018-01-29 09:02:37
    Pan duda obiecał już górnikom z Makoszów swoją pomoc i skończyło się zamknięciem i pacyfikacją kopalni dlatego przestrzegam RezydentówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA