REKLAMA

Co przyciąga wyborców do PiS, a co do PO? Oto odpowiedzi

  • Autor: PAP/PSZ
  • 17 maja 2018 21:27
Co przyciąga wyborców do PiS, a co do PO? Oto odpowiedzi PiS jest doceniany za dotychczasowe rządy (fot. Youtube)

Głównym powodem głosowania na PiS jest pozytywna ocena ich rządów, wyborcy PO najczęściej wybierają tę partię, ponieważ widzą ją jako przeciwieństwo PiS-u; Nowoczesna przyciąga krótkim stażem w polityce, a Ruch Kukiz’15 zyskuje dzięki prawicowym poglądom i patriotyzmowi - wskazuje sondaż CBOS.

  • Zwolennicy PiS cenią partię przede wszystkim za dotychczasowe rządy.
  • PO przyciąga wyborców jako przeciwwaga do PiS.
  • Zwolennicy SLD w pierwszej kolejności uzasadniają swój wybór liberalnym światopoglądem partii i troską o prawa kobiet.

Zdecydowanie najczęściej (ponad jedna trzecia wypowiedzi - 36 proc.) wyborcy PiS uzasadniali swój polityczny wybór pozytywną oceną dotychczasowych wyników rządów tej partii. 15 proc. ankietowanych wskazywało na to, że partia dba o los zwykłych obywateli i wyprowadza Polskę z biedy. Trzecim w kolejności powodem wyboru tej partii jest dobry program i to, że wyborcy uznają to ugrupowanie za wiarygodne (13 proc. ankietowanych).

"Najsilniejsza dziś partia opozycyjna jawi się jej wyborcom jako przeciwieństwo obecnie rządzących" - podkreśla CBOS.

Najpopularniejszym powodem głosowania na Platformę Obywatelską jest chęć odsunięcia PiS-u od władzy (22 proc. badanych). 17 proc. wyborców chce głosować na PO, ponieważ pozytywnie ocenia ich rządy w przeszłości. Kolejnym motywem głosowania na tę partię (14 proc. badanych) jest fakt, że - zdaniem ankietowanych - nie dzieli ona Polaków i jawi się jako "stabilna" oraz "spokojna". Taki sam odsetek osób uznał, że warto głosować na PO, ponieważ jest "mniejszym złem", a innych alternatyw brakuje.

Jak wskazuje CBOS, Ruch Kukiz'15 przekonuje swoich zwolenników przede wszystkim ze względu na poglądy, które reprezentuje, program, a także polityczną młodość i nieangażowanie się we władzę. 22 proc. ankietowanych wybiera to ugrupowanie ze względu na patriotyczne i prawicowe poglądy, które są im najbliższe. Niewiele mniej osób (20 proc.) uznaje Ruch Kukiz'15 za partię "spoza układów", "nową, świeżą, nieskażoną władzą"; cenią oni również "krytykę wszelkiej partiokracji". 19 proc. uznało program Kukiz'15 za "najlepszy".

W przypadku Nowoczesnej najważniejszym powodem poparcia partii jest fakt, że jest ona młoda i nowa na polskiej scenie politycznej (29 proc.); w następnej kolejności ankietowani wskazywali najlepszy program (23 proc.). 16 proc. badanych uznało Nowoczesną za partię, która jest kompetentna i posiada dobrych, rozsądnych polityków.

Zwolennicy SLD w pierwszej kolejności (32 proc. ankietowanych) uzasadniają swój wybór liberalnym światopoglądem partii i troską o prawa kobiet. 17 proc. popiera SLD ze względu na ich negatywny stosunek do "całej sceny politycznej", a 14 proc. badanych popiera tę partię ze względu na ich rządy, które oceniają jako dobre.

24 proc. wyborców PSL ceni tę partię ze względu na to, że reprezentuje interesy wsi i rolników. Taki sam procent ankietowanych odpowiedział, że odpowiada im wizerunek i styl działania partii - jest przez nich uznawana za rozsądną, sprawdzoną, umiarkowaną czy niekłótliwą. 15 proc. ankietowanych jako powód poparcia partii wskazywała stwierdzenia ogólne takie jak: "bo mi się podoba" lub "bo mi odpowiada".

Dane CBOS pochodzą z dwóch badań realizowanych w marcu i w kwietniu. Pierwsze z nich przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Drugie tą samą metodą w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA