REKLAMA

Co skłoni polskich emigrantów do powrotu? Partie odpowiadają

 • Autor: parlamentarny.pl (Justyna Koc)
 • 03 września 2015 10:25
Co skłoni polskich emigrantów do powrotu? Partie odpowiadają Fot. Joseph Plotz (Creatve Commons)

Według danych GUS zbliżamy się do rekordu z 2007 r., kiedy poza Polską mieszkało 2,27 mln osób. Jakie pomysły na ograniczenie emigracji w Polsce mają główne ugrupowania, ubiegające się o głosy w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu? Jak można zachęcić do powrotu tych, którzy już wyjechali i czy w ogóle powinniśmy ich ściągać z zagranicy?

Przedstawiamy stanowiska: PO, PiS, Kukiz'15, SLD, PSL, KORWiN.

PO: Programy dla Polaków na emigracji

Ważne, aby Polacy wybierali swoją ojczyznę, jako miejsce budowy własnego szczęścia, zakładania rodzin i budowania karier zawodowych. Dążymy do tego dbając o rozwój gospodarczy i wprowadzając nowe elementy polityki prorodzinnej. Nie można jednak przy tym zapominać, że to obywatele muszą mieć możliwość samodzielnego dokonywania wyboru. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Dzięki temu każdy obywatel naszego kraju może korzystać z otwartych granic i realizować własne marzenia. Jesteśmy w Europie, to też jest nasz wspólny dom.

Rząd PO-PSL wdrożył specjalne programy, które skierowane są do Polaków planujących powrót do kraju. Wśród nich można wymienić m.in. serwis powroty.gov.pl. Można tam znaleźć informację jak przejść przez wszelkie praktyczne i formalne trudności, które mogą pojawić się podczas powrotu. W ramach tego działa specjalna linia telefoniczna i skrzynka e-poczty, przez którą można skontaktować się z ekspertami urzędów pracy. Udostępnione narzędzie pomaga w znalezieniu pracy, czy założeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Kolejne mechanizmy służące Polakom na emigracji to m.in. przyjęty 18 sierpnia 2015 r. przez Radę Ministrów „rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2015-2020”, jak i program repatriacji Polaków z Kazachstanu.

PiS: Praca, mieszkanie, wsparcie dla rodzin

Praca to podstawa zatrzymania fali emigracji. Kładziemy nacisk na odchodzenie od umów na czas określony. Praca musi dawać poczucie stabilizacji i powinna być godnie wynagradzana. Musimy przełamać syndrom taniej pracy. Prawo i Sprawiedliwość proponuje projekt pod nazwą Narodowy Program Zatrudnienia.

Oprócz tego kładziemy nacisk na rodzinę i wsparcie rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i tych, które są w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Zakładamy wzrost nakładów finansowych na spójną i długofalową politykę rodzinną.

Ważnym czynnikiem, warunkującym założenie rodziny i pozostanie w Polsce, jest posiadanie własnego mieszkania. PiS ma program mieszkaniowy, opierający się na programie Mieszkania na Wynajem i systemie Kas Mieszkaniowych. Szczegółowy opis jest w naszym programie.

Chcemy, żeby nasi rodacy wrócili do Polski, są nam potrzebni. Decyzja będzie należała do nich, ale jesteśmy przekonani, że wielu z nich powróci, jeśli tylko zobaczą, że państwo myśli o nich, chce ich wspierać, że znajdą w Polsce dobrą pracę i warunki do założenia rodziny. To państwo musi zadbać o swoich obywateli, to państwo musi stworzyć im warunki do rozwoju i samorealizacji.

SLD: Dobre warunki pracy i ochrona socjalna

Naszym zdaniem jedynym sposobem na ograniczenie emigracji zarobkowej jest zapewnienie warunków pracy i ochrony socjalnej polskim obywatelom tu w kraju, porównywalnych do państw Europy Zachodniej. Państwo powinno prowadzić aktywną politykę przemysłową i rozbudowywać usługi publiczne.

Gwarantujemy utworzenie 150 tys. nowych miejsc pracy dzięki programowi „Zero złotych ZUS przez 18 miesięcy”. Program ma być nakierowany na firmy zatrudniające swojego pierwszego lub drugiego pracownika. Proponujemy również opłacanie składek na ZUS przez państwo w przypadku zatrudnienia osób młodych oraz osób trwale bezrobotnych. Składka na ZUS powinna być częściowo progresywna, co poprawi pozycję młodych pracowników na rynku pracy. Opowiadamy się za likwidacją bezpłatnych staży. Za każdą pracę powinno się otrzymywać wynagrodzenie.

Ważne są również warunki pracy. Wszystkie formy zatrudnienia powinny być obciążone takimi samymi podatkami i składkami. Ponadto na osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne powinny zostać rozciągnięte takie uprawnienia pracownicze jak prawo do urlopu, czy chorobowego. Czas pracy przepracowany w oparciu o umowy cywilnoprawne powinien liczyć się do stażu pracy. Domagamy się powszechnego stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych – czyli preferencji dla firm zatrudniających pracowników na umowę o pracę.

Kukiz'15: Budowa silnej Wspólnoty Polskiej

Jedyną szansą na to, by powstrzymać lawinową emigrację jest wytworzenie nie tylko wrażenia czy przekonania o podmiotowości Polski i Polaków, ale i faktyczne jej odzyskanie. Polacy muszą poczuć, że kraj do nich należy, a oni w spokoju mogą się w nim bogacić i rozwijać. To wymaga nie tylko zmiany mentalnej ale infrastrukturalnej. Innymi słowy musimy zmienić nie tylko to jak o Polsce myślimy, ale i to jak instytucje państwa - czyli co tu ukrywać, w potocznym rozumieniu - państwo, nas traktuje.

Jedyną drogą ku temu jest rozszerzenie sfery faktycznych wolności obywatelskich i wprowadzenie równowagi między wzajemnymi relacjami na linii obywatel - państwo. Zmiana ustroju, zmiana Konstytucji to tylko kroki pośrednie. Reszta to zmiana mentalna, która musi skutkować odbiurokratyzowaniem naszej rzeczywistości i likwidacją resztek złogów systemu słusznie minionego. Walkę klas musi zastąpić solidarność klas i poczucie wspólnoty interesów jeśli chcemy już jakiejś górnolotnej metaforyki. Tylko to gwarantuje spokój wewnętrzny.

Polaków nie należy ściągać, oni sami wrócą jeśli sytuacja w kraju ulegnie zasadniczej poprawie. Do tego czasu należy odbudowywać ich relacje z macierzą, wzmacniać infrastrukturalnie i budować wpływowe i bogacące się lobby międzynarodowe. Polacy i ich nadzwyczajne zdolności temu sprzyjają. Diaspora potrafi być znaczącym elementem gry politycznej co pokazują przykłady Izraela, Irlandii czy Chin. Transfer idei, technologii czy organizacji tez zapewnia awans metropolii w podobnych sytuacjach, o dokapitalizowywaniu kraju ojczystego nie wspominam - bo to oczywiste. Z silnym wewnętrznie i zdeterminowanym państwem każdy chce się utożsamiać, nawet emigranci, których ośrodki aktywności siłą rzeczy pozostają poza krajem ojczystym. Zadbajmy o Polskę tutaj, ale i aktywnie wspierajmy Polaków na obczyźnie. To jest celem i przedmiotem działań i strategicznych planów Ruchu Kukiza. Budowa silnej Wspólnoty Polskiej.

PSL: Edukacja i polityka prorodzinna

Trzeba przede wszystkim skupić się na rozwoju gospodarczym, który zapewnia nowe miejsca pracy, a co za tym idzie - rynek pracodawcy przekształca się w rynek pracownika. W takiej sytuacji firmy proponują lepsze warunki pracy i wyższe wynagrodzenia.

 Aby jednak dostać dobrą pracę, trzeba mieć odpowiednie wykształcenie. Dlatego też powinien zostać zmieniony model edukacji - dotyczy to zarówno szkolnictwa ponadpodstawowego, jak i wyższego. Trzeba zachęcać uczelnie, by nie tworzyły tylko najtańszych i najłatwiejszych kierunków humanistycznych, ale również kierunki zawodowe. Ponadto, chcemy zmienić programy szkół zawodowych. Należy zachęcić małych i średnich przedsiębiorców, by brali do siebie uczniów na szkolenia praktyczne. Można tego dokonać dzięki ulgom podatkowym.

Aby zatrzymać Polaków w kraju, trzeba także położyć większy nacisk na politykę prorodzinną skierowaną szczególnie do młodych. Musimy proponować rozwiązania porównywalne z tymi na Zachodzie, a nawet lepsze. Chodzi nam m.in. o: mieszkanie dla młodych, darmowe podręczniki (pomysł już został wprowadzony, ale chcemy go sukcesywnie rozszerzać), dofinansowanie samorządów z 50 do 80 proc. jeśli chodzi o ustawę żłobkową, miejsca dla dzieci w przedszkolach, czy program dożywienia dzieci. Ponadto, na politykę prorodzinną powinien być skierowany odpowiedni procent PKB.

 KORWiN: likwidacja podatków, składek na ZUS i biurokracji

Gdy mnie o to pytano w Londynie odpowiedziałem: "A co wam obiecała JKM Elżbieta, ze przyjechaliście do Anglii? Wzywała was?" - mówi Janusz Korwin-Mikke. -  Polacy tam wyjechali, bo tam są niższe podatki, niższy haracz na ZUS, mniejsza biurokracja. Gdy zlikwidujemy podatki dochodowe, zlikwidujemy przymus płacenia na ZUS i zmniejszymy biurokrację - to nie tylko ogromna większość sama, bez żadnych zaproszeń, wróci - ale przyjadą jeszcze ze dwa miliony Angoli. Oni też potrafią liczyć. Uwaga: trzeba jeszcze zlikwidować świadczenia socjalne - bo jeśli nie, to przyjedzie pięć milionów świeżo naturalizowanych "Brytyjczyków", "Francuzów" itp.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Ryszard 2015-09-05 13:26:24
  Polacy jak Wam dobrze na emigracji to nie wracajcie, a tu i tak przyjdą za naszym wojskiem Irakijczycy czy Afgańczycy. Było wojska 2tys. a ich przyjdzie 20tys. Dlatego, że nasi rządzący nie znają historii naszego narodu. Nie szanują jej, a mówią o patriotach. Wybierzcie teraz tych co plują na sąsiadów i własne narodowości.
 • Sam 2015-09-04 14:05:18
  Do Marcin: No nie zgodzę się, że są pieniądze. Chyba, ze "psie". Wrocław niby jest dobrym miastem do szukania pracy, a wygląda to tak: Koleżanka mgr po administracji - 3000 brutto po 3 latach pracy. Kolega inż po budownictwie - wyjechał, bo dostał 1500 na rękę Koleżanka po studiach językowych - emigracja, bo tu było 2000 brutto. Osoby bez dyplomu to już w ogóle patologia. 8h za 6zł/h, a potem kolejne godziny na innej umowie, żeby przypadkiem nie miał nadgodzin. Jedynie nie narzekają koledzy programiści. Ci o dziwo jeszcze na studiach często mają 8000+ brutto i twierdzą, że nową pracę znajdą w ciągu kilkunastu dni. Jakby inny świat. Ale to, że jest jeden czy dwa zawody, gdzie są normalne zarobki pozwalające młodemu człowiekowi fajnie zacząć życie, nie znaczy, że w Polsce są pieniądze. Każdy pracujący człowiek powinien być w stanie pojechać na wakacje, kupić bez problemu jakiś sprzęt AGD/RTV i nie myśleć za co będzie żył do 1-szego. A nie tylko garstka szczęśliwców pracująca jednym zawodzie.
 • Joanna Schmidt 2015-09-04 13:53:24
  Witam, żałuję, że nie ma opinii Nowoczesnej - to w różnych sondażach 4-5 siła polityczna w Polsce. Pozdrawiam Joanna Schmidt członkini zarządu Nowoczesnej.
 • spizi 2015-09-04 10:16:01
  Niech wyjeżdża kto chce. To jest przywilej demokracji w UE. Każdy może mieszkać i pracować, gdzie mu się podoba. O patriotyzmie Polaka można zapomnieć, bo inne narodowości też tak myślą. Niemcy chcą pracować w USA itp. Z kasy unijnej część monet i tak wraca do Polski. Polacy to takie typy zazdrosne, że ktoś ma lepiej np. w Anglii bo pracuje na zmywaku. Ci którym się dobrze powodzi to nie będą się chwalić jak dobrze jest poza Polską.
 • w.potega@neostrada.pl 2015-09-04 09:36:18
  PO, PIS i SLD - chciejstwo, PR i populizm. PSL - edukacja jest ważna, ale jakościowa zmiana jest potrzebna, nie formalna. KORWIN może eksperymentować swoje utopie na bezludnej wyspie bez komunikacji ze światem. Kukiz 15 - zadziwiająca trafność diagnozy, optymistycznej, choć wymagająca upowszechniania wyjaśnień i udziału ekspertów w opracowywaniu projektów (think tank-ów). Z powyższego wynika, ze konieczne jest odejście od żłobu tych, którzy już więcej niż 4 lata byli posłami lub radnymi.
 • Marcin 2015-09-03 14:43:28
  Ci bardziej obrotni nigdy nie wrócą i nie ma sensu nad tym ubolewać. Ja wyjechałem ze względu na to, że lepiej się czuję w multikulturowym kraju i mieście, jakim jest Londyn. W Polsce jest praca i są pieniądze, trzeba po prostu ruszyć swoje 4 litery.
 • wyborca ostateczny 2015-09-03 12:25:24
  Co za durne pytanie stawiane od 8 lat. Nie wiecie czym? Normalnością, normalnym zatrudnieniem, normalna płacą i normalną stawką minimalną płacy, normalną kwota wolną od podatku, normalnymi urzędami i sądami, normalną pomocą społeczną, normalnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej, normalnymi politykami dbającymi o obywateli, .... Normalnym Państwem jakim powinna być Polska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA