REKLAMA

Co z problemem uchodźców po ewentualnej wygranej PiS?

 • Autor: PAP
 • 06 października 2015 18:46
Co z problemem uchodźców po ewentualnej wygranej PiS? PiS konsekwentnie trzyma się swojego stanowiska ws. uchodźców (fot. pixabay)

- Polska nie jest w tej chwili przygotowana na przyjmowanie uchodźców w takiej liczbie, o której mówi premier Kopacz - powiedziała we wtorek (6 października) w Lubinie (Dolnośląskie) kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Szydło podczas konferencji prasowej była pytana przez dziennikarzy o to, czy PiS po wygranych wyborach będzie renegocjowało liczbę uchodźców, których ma przyjąć Polska.

Politycy wycofują się z obietnic

Podczas niedawnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Brukseli Polska zaakceptowała decyzję o podziale uchodźców, docierających już do Europy. Ogólnie rozdzielonych ma zostać 120 tys. osób, ale wówczas zapadła decyzja o podziale 66 tys. uchodźców docierających do Włoch i Grecji, z czego Polsce - która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców - przypadnie ok. 5 tys. uchodźców. W sprawie relokacji 54 tysięcy osób, które według początkowych planów miały zostać przesiedlone z Węgier, zapadną odrębne decyzje Rady UE.

Szydło podkreśliła, że problem uchodźców jest "bardzo trudny". "Każdy kolejny dzień pokazuje, że UE nie ma wypracowanego, stabilnego rozwiązania tego problemu. Politycy, którzy zapraszali uchodźców do Europy, którzy byli bardzo otwarci (…), dziś się z tego wycofują" - mówiła.

Polska nie jest gotowa

Dodała, że PiS konsekwentnie trzyma się swojego stanowiska ws. uchodźców. "My mówimy, że nadrzędną sprawą jest bezpieczeństwo polskich obywateli. W naszej ocenie Polska nie jest w tej chwili przygotowana na przyjmowanie uchodźców w takiej liczbie, o której mówi premier Kopacz. Nie jesteśmy przygotowani również systemowo" - mówiła Szydło. Jej zdaniem Polska może udzielić pomocy humanitarnej "w tych regionach świata, gdzie jest problem".

Jak informowało MSW, zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków UE. Unia ma zwrócić Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • PiSPOjednozło 2015-10-11 16:19:32
  "W naszej ocenie Polska nie jest w tej chwili przygotowana na przyjmowanie uchodźców w takiej liczbie, o której mówi premier Kopacz." PiS jest partią populistyczną. Zdanie powyższe oznacza, że przyjmą tych uchodźców, ale nie w takiej liczbie, czyli np. 50 mniej. Szaleństwem jest głosowac na to samo gówno oczekując innych rezultatów.
 • ana 2015-10-10 12:25:18
  Super! I dlatego na nich zagłosuje! Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze!!!
 • redporter 2015-10-10 10:45:35
  ja również zagłosuję na PiS
 • Polak 2015-10-06 21:22:18
  Nie dla islamizacji Polski! Głosuję na PiSREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA