REKLAMA

Coraz więcej emerytur niższych od minimalnych

  • Autor: PAP/JS
  • 13 lipca 2016 07:36
Coraz więcej emerytur niższych od minimalnych Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie (Fot. Fotolia)

• Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie.
• Od 2011 r. liczba świadczeń niższych od minimalnych wzrosła z 23 tys. do 76 tys.
• Wzrost przekroczył więc 200 proc. – alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"Skąd ten skok? Do grona emerytów dołączają już osoby, które objął nowy, wprowadzony pod koniec lat 90. system. W nim zaś rośnie grupa tych, którzy ani nie odłożyli odpowiedniej sumy, ani nie mają odpowiedniego stażu pracy, by uzyskać minimalne świadczenie, które wynosi dziś ok. 880 zł miesięcznie" - czytamy w artykule.

Czytaj też: Ustawa dezubekizacyjna: PiS mówi o sprawiedliwości dziejowej, opozycja czeka na projekt

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1999 r. z każdej wpłaconej składki musi być po osiągnięciu wieku emerytalnego wyliczone świadczenie. I to bez względu na staż pracy. "Dzieje się tak, nawet, jeśli ktoś wpłacił jedną czy dwie składki. Stąd biorą się emerytury po 24 grosze" - wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy i była prezes ZUS.

"Reforma z 1999 r. miała mobilizować do aktywności i opłacania składek na ZUS. Dane pokazujące wypieranie emerytur minimalnych przez jeszcze niższe dowodzą jednak, że tak się nie stało" - podsumowuje dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA