REKLAMA

CPK, strefy ekonomiczne i mniejsze pensje posłów - pracowita noc w Sejmie

 • Autor: RS
 • 11 maja 2018 07:24
CPK, strefy ekonomiczne i mniejsze pensje posłów - pracowita noc w Sejmie Sejm uchwalił w czwartek wieczorem szereg ustaw, m.in. o wynagrodzeniu posłów, CPK i rozszerzenia stref ekonomicznych. (Fot. Shutterstock.com)

To była pracowita noc na Wiejskiej. Dzięki przyjętym ustawom cała Polska stanie się strefą ekonomiczną, będzie mogła ruszyć budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, a posłowie będą dostawać mniejsze wynagrodzenie.

 • Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.
 • Kolejna ustawa, którą Sejm uchwalił w czwartek zakłada, że cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną.
 • Również w czwartek Sejm przyjął ustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.

Ustawa zakłada, że na niezmienionym poziomie pozostaną środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju i będą one wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat (dieta parlamentarna).

Czytaj: Sejm za ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.

Kolejna ustawa, którą Sejm uchwalił w czwartek zakłada, że cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.

Przygotowana przez rząd ustawa ma zastąpić system zwolnień podatkowych i ulg, działający obecnie w 14 specjalnych strefach ekonomicznych - obejmujących obszar 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju.

Czytaj: Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną

Również w czwartek Sejm przyjął ustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy - przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź - w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Czytaj: Sejm przyjął specustawę dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ponadto, Sejm poparł w czwartek m.in. ustawę o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, która wdraża unijną dyrektywę w tym przedmiocie.

Dyrektywa dotyczy także udzielania licencji wieloterytorialnych na korzystanie z utworów muzycznych w internecie.

Sejm uchwalił też nowelizację ustawy zakładającą zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które opuściły warsztaty terapii zajęciowej. Projekt jest elementem realizacji programu "Za życiem".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (5 komentarzy)

 • :-) 2018-05-11 13:40:25
  Do Stacho G.-Stańczyk: Jeżeli nie jesteś płatnym trollem to skończonym idiotą. Wiadomo że jak wchodzisz do jakiejś organizacji, musisz przestrzegać jej reguł. Logiczne że organizm taki jak UE coś musi spajać a jest to właśnie prawo którego musza przestrzegać WSZYSCY CZŁONKOWIE a nie tylko Polska jak chciałbyś zasugerować. Ponieważ PIS zniszczył trójpodział władzy w Polsce i tworzy nową komunę przez podporządkowanie sobie wszystkiego, demokratyczny twór jakim jest UE musi reagować tak jakby reagował człowiek który zdał sobie sprawę że wyhodował w swoim organizmie raka. Co do puszczy, wszyscy wiedzą że była wycinana dla ratowania budżetu PIS (a przy okazji niejeden dobrze zarobił). Trudno uwierzyć że puszcza która od kilkuset lat dawała sobie świetnie radę, zaniemogła totalnie akurat za rządów PIS. Przyroda potrafi bronić się sama (chyba że drzewa się wytnie a zwierzęta wystrzela jak to było propagowane przez niszczyciela przyrody który został mianowany ministrem). Polska przez rządzącą partię jest outsiderem i chorym człowiekiem Europy. Bez poparcia, przyjaciół i sukcesów, żyjącym na kredyt mimo świetnej koniunktury w Europie. Co do wynagrodzeń parlamentarzystów wreszcie, powinny być o wiele wyższe niż są ale uczciwie bez dawania horrendalnych nagród samemu sobie pod stołem. Aby godnie reprezentować naród i nie maić pokusy zarabiania w nieuczciwy sposób, parlamentarzyści powinni mieć świetne pensje.
 • Stacho G.-Stańczyk 2018-05-11 12:24:36
  Uchwalając ustawę obniżającą o 20% poprzednio wygórowane horrendalnie wynagrodzenia parlamentarzystów, Sejm przyznał się tym samym do tego, że ma skrupuły w procederze "dojenia" Polski w sytuacji po przyjęciu traktatów lizbońskich. Jak wiadomo, w wyniku ich przyjęcia akceptowano praktykę, iż prawo i sadownictwo U E ma pierwszeństwo przed prawem i sadownictwem "krajowym", które musi im podlegać. W rezultacie nasz parlament albo najczęściej na wniosek rządu przyjmuje prawo unijne, albo dostosowuje krajowe do niego, co prowadzi do tego, że nawet w sprawie wycinki zarobaczonych świerków w Puszczy Białowieskiej decyduje Unia, a nie Polska. Skoro tak, to nasz Parlament powinien uchwalić ustawę o likwidacji takich kosztownych atrap Polski suwerennej (niepodległej), jak Sejm, Senat, rada ministrów i prezydent, a ustanowić stanowisko unijnego Gubernatora UE w Polskiej Prowincji UE. Mając do dyspozycji zespół tłumaczy mógłby bez tych atrap przekazywać nam wytyczne unijne za pomocą Internetu. Na takiej reformie pt. "Ostatni gasi światło" Polska Prowincja UE zaoszczędziłaby olbrzymie sumy na podwyżki płac, stypendiów i emerytur np. do poziomu niemieckiego.
 • tachys 2018-05-11 11:01:04
  Do dads: Właśnie podałeś przepis na plutokrację
 • dads 2018-05-11 10:50:53
  Do PiS = PZPR kwitnie: Do sejmu idzie się służyć, a nie zarabiać pieniądze. Dlatego władza powinna być bogata przed przyjściem do sejmu np. Trump ma mld i może rządzić po swojemu a nie patrzeć na wypłate.
 • PiS = PZPR kwitnie 2018-05-11 08:15:35
  Ci posłowie to baranki na rzeź wszyscy poza sferą budzetową mają wzrost wynagrodzen a ci obniżają pensje do poziomu połowy lat 90 ubiegłego wieku po to tylko aby nikt do Sejmu nie poszedł co ma poukładane w głowie a jedynie ten co musi słuchać prezesa i nie ma własnych komórek do myślenia :) :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA