REKLAMA

Cudzoziemcy w UE: Polska wydała 542 tys. zezwoleń na pobyt w 2015 r.

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2016 15:45
Cudzoziemcy w UE: Polska wydała 542 tys. zezwoleń na pobyt w 2015 r. Polska jest europejskim liderem w liczbie dokumentów wydanych z powodu chęci podjęcia pracy przez imigrantów (fot.shutterstock)

Trzeci rok z rzędu Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców spoza UE.

Polska jest europejskim liderem w liczbie dokumentów wydanych z powodu chęci podjęcia pracy przez imigrantów. W 2015 roku wydała ich 375 tys., czyli 53 proc. wszystkich zezwoleń związanych z pracą wydanych w UE.

Głównym państwem pochodzenia osób, które uzyskały zezwolenia w Europie jest Ukraina (500 tys.). 430 tys. z nich wydano w Polsce. Na drugim i trzecim miejscu pod względem liczby otrzymanych zezwoleń w naszym kraju byli Białorusini (75 tys.) i obywatele Mołdawii (8 tys.).

"Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest otwarta na migrantów. Potwierdzają to również nasze krajowe statystyki. Rok 2016 będzie zapewne kolejnym rekordowym, ponieważ obywatele Ukrainy otrzymali już blisko milion wiz, a coraz więcej z nich chce zostać w Polsce na dłużej. Jest to legalna i bezpieczna migracja, mająca charakter uzupełniający względem potrzeb rynku pracy" - powiedział szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.

Czytaj też: Nowa agencja będzie pomagać krajom w sytuacji kryzysu migracyjnego

Najwięcej zezwoleń pobytowych w UE wydała Wielka Brytania (633 tys.), a kolejne pozycje (po Polsce) zajmują: Francja (227 tys.), Niemcy (195 tys.), Hiszpania (193 tys.) i Włochy (179 tys.).

Łącznie wszystkie państwa członkowskie wydały 2,6 mln zezwoleń, o 12 proc. więcej niż w 2014 r. Poza Ukrainą innymi najliczniejszymi "ojczyznami" imigrantów są: Stany Zjednoczone (262 tys.), Chiny (167 tys.), Indie (136 tys.) i Syria (104 tys.).

Obywatele Ukrainy dominują przy zezwoleniach wydanych w związku z pracą (75 proc. w zezwoleń w UE dla Ukrainy). Zezwolenia wydane w związku z edukacją są zdominowane przez obywateli Chin, natomiast obywatele Maroka i Indii korzystają z największej liczby zezwoleń w ramach łączenia rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA