REKLAMA

Cyberataki rodzajem "aktu wojny". Wyciekły dokumenty mówiące o zmianie kwalifikacji

  • Autor: PAP/KDS
  • 31 października 2017 18:58
Cyberataki rodzajem "aktu wojny". Wyciekły dokumenty mówiące o zmianie kwalifikacji Zdaniem analityków w tym przypadku UE mówi jednym głosem z NATO (fot. pixabay.com)

Cyberataki zostaną zakwalifikowane jako akty wojny. Jak wynika ze wstępnych wersji dokumentów dyplomatycznych, które wyciekły do mediów, Unia Europejska chce podjąć decyzję o tej zmianie.

Według analityków podłożem do podjęcia takiej decyzji mogą być ostatnie prowokacyjne, związane z cyberatakami deklaracje Korei Płn. oraz Rosji. Dokument ma zawierać zapis wskazujący na możliwość odpowiedzi na cyberataki za pomocą broni konwencjonalnej w przypadkach obejmujących "najgorsze okoliczności".

W sposób szczególny dokument koncentruje się na cyberatakach inicjowanych przez aktorów państwowych, zwłaszcza takich, na których celowniku znajduje się infrastruktura krytyczna.

Według mediów jego powstanie stawia kierunek obrany przez Unię Europejską w jednej linii z tym, jaki definiuje dla swoich działań NATO, które podjęło już decyzję o traktowaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni na równi z innymi, które mogą teoretycznie przyczynić się do uruchomienia procedury z tzw. Artykułu 5, który aktywizuje wspólnotę obronnościową Sojuszu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-02 14:41:50
    To zniszczcie Israel i Żydów w Polsce ! Skończą się ataki !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA