REKLAMA

Cykliczne zgromadzenia publiczne: Nowy pomysł PiS ograniczający wpływy samorządów

  • Autor: GP
  • 17 listopada 2016 10:42
Cykliczne zgromadzenia publiczne: Nowy pomysł PiS ograniczający wpływy samorządów Posłowie PiS chcą dopisać nowy rozdział do jednej z kluczowych ustaw regulujących prawo do wyrażania opinii. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Posłowie PiS chcą zmienić ustawę o zgromadzeniach. Chodzi o dodanie nowego rozdziału o zgromadzeniach cyklicznych.
• Rejestracja zgromadzeń cyklicznych miałaby obowiązywać do 3 lat.
• Co istotne, o takich spotkaniach obywateli miałby decydować wojewoda, a nie władze samorządowe.

Do Sejmu trafił projekt autorstwa PiS, który ma zmodyfikować Ustawę o zgromadzeniach. Projekt, zawiera nowy rozdział omawianej ustawy. W projekcie widnieje zestaw artykułów pt. "Postępowanie ws. zgromadzeń organizowanych cyklicznie". O projekcie poinformowała stacja TVN 24.

Organizator takiego zgromadzenia w myśl szykowanej nowelizacji będzie mógł się zwrócić z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowane konkretnego spotkania. Jeśli ta propozycja przejdzie, będzie istniała możliwość zarejestrowania zgromadzenia, która miałoby się odbywać w określonym okresie czasu, cyklicznie.

Rejestracja miałaby obowiązywać 3 lata z możliwością przedłużenia. Taka rejestracja rezerwowałaby miejsce i czas zabraniając rejestracji innych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.

Czytaj: Opozycja chce odrzucenia kolejnego projektu PiS

O rejestracji zgromadzeń cyklicznych decydowałby wojewoda, a nie władze samorządowe. Tym sposobem przesunięto by decyzję o zatwierdzaniu zgromadzeń z domeny samorządów do domeny władzy centralnej.

Ustawa o zgromadzeniach została przegłosowana w najnowszej wersji we wrześniu 2015 roku. Definiuje ona jedną z podstawowych wolności obywatelskich, jaką jest prawo do zgromadzeń i wygłaszania swoich poglądów w przestrzeni publicznej.

Ustawa, którą posłowie PiS chcą znowelizować, dotyczy spotkań organizowanych przez organy władzy publicznej, stosuje się też do spotkań zwoływanych przez osoby prywatne, organizacje pozarządowe i Kościoły, związki wyznaniowe.

Na mocy jej przepisów władze samorządowe (gminy, miasta lub powiatu) decydują o tym kiedy może odbyć się spotkanie obywateli i w jakich okolicznościach. Ustawa określa też restrykcje dotyczące bezpieczeństwa zgromadzeń publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA