REKLAMA

Czarnecki: KE? To inicjały kompromitacji europejskiej

  • Autor: GP/PAP
  • 28 lipca 2016 09:42
Czarnecki: KE? To inicjały kompromitacji europejskiej Ryszard Czarnecki, europoseł PiS (fot.:facebook.com/rysz.czarnecki)

● Wiceszef Parlamentu Europejskiego, Ryszard Czarnecki z PiS wyliczył problemy Unii Europejskiej.
● Uznał, że są ważniejsze niż badanie przez Komisję Europejską (KE) praworządności w Polsce.
● Polityk inicjały Komisji, litery KE rozszyfrował jako "kompromitację europejską".

W czwartek (28 lipca) Ryszard Czarnecki opisywał sytuację polityczną w Unii Europejskiej. Polityk, jako wiceszef Parlamentu Europejskiego (PE) uważa, że kluczowym problemem współczesnej Europy są uchodźcy i kryzys migracyjny.

Czarnecki mówi: - Dla Europy problemem jest dziś terroryzm, inwazja imigrantów spoza Europy i Brexit.

Polityk w kontekście migrantów zaznaczył, że "Polska nie jest marzeniem emigrantów i oni wcale nie chcą tu przyjeżdżać".

Najwięcej komentarza jednak poświęcił Komisji Europejskiej, która w środę (27 lipca) wystosowała wobec Polski zalecenia w ramach procedury badania praworządności. Tutaj słowa polskiego europosła nabrały bardzo ostrego wyrazu.

Czytaj: Mariusz Błaszczak o zaleceniach KE

- Komisja Europejska (KE) zjada własny ogon - mówił polityk. - Temat Polski jest już nudny, można machnąć ręką. Inicjały Komisji Europejskiej to KE... jak kompromitacja europejska - konstatował Czarnecki.

- Europa powinna zająć się samą sobą, a nie tropieniem w Polsce rzekomych wrogów demokracji - skończył temat Czarnecki, który powiązał go z wcześniej opisywanymi turbulencjami, które przeżywa kontynent.

KE zaleca polskim władzom przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 roku oraz ich pełne wykonanie. Zgodnie z tymi wyrokami stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma objąć trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 roku, a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej.

Kolejne zalecenie KE to ogłoszenie i pełne wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku i jego późniejszych wyroków oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Rekomenduje też zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 roku i 9 marca 2016 roku oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej. Trybunał powinien też mieć możliwość oceny, czy nowa ustawa o TK, przyjęta 22 lipca, jest zgodna z konstytucją - wskazała KE

Takie stanowisko KE wzburzyło część polskich polityków.

- Konfrontacyjne stanowisko wobec Polski i Europy - powiedział w środę (27 lipca) poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. - Wydaje się, że Komisja Europejska cały czas lewituje, nie widzi, co się dzieje na około.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA