REKLAMA

Czarny protest pod Sejmem. "Posłowie wypowiedzieli nam wojnę"

  • Autor: PAP/jm
  • 01 października 2016 16:12
Czarny protest pod Sejmem. "Posłowie wypowiedzieli nam wojnę"

W sobotę (2 października) po południu pod Sejmem rozpoczęła się manifestacja, będąca reakcją na odrzucenie w ubiegłym tygodniu przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz.

Przed rozpoczęciem manifestacji na briefingu przed Sejmem wystąpiły działaczki Partii Razem: Marcelina Zawisza i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Od ponad tygodnia w całej Polsce - zainicjowany przez Partię Razem - czarny protest. Od ponad tygodnia Polki w całym kraju organizują się w internecie, wychodzą na ulicę, by zaprotestować przeciwko barbarzyństwu, przeciwko prawu, które ma pozbawić je zdrowia, które może zagrozić ich życiu. Protestujemy na ulicach, protestujemy w internecie przeciw projektowi, który Sejm zdecydował się skierować do dalszych prac, projektowi autorstwa Ordo Iuris, zakładającego całkowity zakaz aborcji - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Według niej jedyną szansą "na ucywilizowanie w Polsce prawa" jest zaangażowanie polityczne kobiet. - Dlatego w poniedziałek (3 października) w ramach strajku kobiet Partia Razem rozpoczyna kampanię "Kobiety do polityki". Będziemy na ulicach polskich miast zachęcać kobiety do tego, by wzięły sprawy w swoje ręce, by zaangażowały się politycznie, by zabrały głos w sprawach ich fundamentalnych praw - zapowiedziała działaczka Razem.

Z kolei Zawisza dodała, że Partia Razem weźmie udział w "czarnym poniedziałku" - czyli strajku kobiet, który ma odbyć się 3 października. - Apelujemy do wszystkich, które i którzy mają możliwość wzięcia urlopu na żądanie, by nie pojawić się w pracy, nie pojawić się na uczelni - powiedziała.

Zaznaczyła, że wiele osób pracuje na umowach cywilno-prawnych i że są oni pozbawieni "podstawowych praw" - m.in. do urlopu. - Do tych osób apelujemy, by przyszły do pracy ubrane czarno - powiedziała Zawisza.

Czytaj też: Czarny poniedziałek: "Polki na śmieciówkach są wykluczone z walki o swoje prawa"

Zdaniem Agnieszki Dziemanowicz-Bąk "posłowie wypowiedzieli wojnę". - Nie pozwolimy zamienić naszego życia w koszmar pełen bólu i cierpienia. Nie damy sobie wmówić, że barbarzyństwo to kompromis - mówiła.

- Będziemy walczyć, bo czarny protest pokazał naszą siłę - zapewniała zebranych. - Tysiące Polek ubrało czerń i pokazało, że są gotowe, by stawić opór. Nasza solidarność zaskoczyła prawicowych fundamentalistów i mają się oni czego bać, bo czarny protest trwa - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA