REKLAMA

Czarzasty: Powstał Otwarty Komitet Referendalny, liczymy na pół miliona podpisów

  • Autor: PAP/JS
  • 30 września 2016 20:30
Czarzasty: Powstał Otwarty Komitet Referendalny, liczymy na pół miliona podpisów Szef SLD Włodzimierz Czarzasty (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony szef Honorowego Komitetu Referendalnego - poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty.
• Jak dodał, porozumienie dotyczące powołania Otwartego Komitetu Referendalnego ws. aborcji podpisało 10 organizacji i stowarzyszeń.

Porozumienie zostało podpisane w czwartek. 10 podmiotów podpisanych pod nim to: SLD, Dom Wszystkich Polska, Polska Lewica, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy, Ruch Ludzi Pracy, Porozumienie Socjalistów, Socjaldemokracja Polska, Wolność i Równość i Stowarzyszenie "Pokolenia".

Lider Sojuszu wyjaśnił, że Komitet zajmie się m.in. zbieraniem podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenia w Polsce referendum ws. przepisów dotyczących aborcji. - Uważamy, że sprawa referendum jest rzeczą bardzo ważną. W przyszłym tygodniu przedstawimy szefa Honorowego Komitetu i bierzemy się do roboty. Liczymy na to, że w krótkim czasie zbierzemy przynajmniej pół miliona podpisów - podkreślił na konferencji prasowej w Łodzi Czarzasty.

Czytaj też: Premier: Trudno na ulicy szukać kompromisu w dyskusji o aborcji

Jak powiedział, w referendum Polki i Polacy wybieraliby między dwoma wariantami. Pierwszy dotyczy utrzymania dotychczasowego status quo, czyli możliwość przerwania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego. W drugim wariancie dochodzi możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia.

Pytany, czy liczy na to, że do akcji włączą się politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej odpowiedział, iż liczy, że włączą się ludzie. - My zapraszamy wszystkich. Dzielenie na to, że jedna inicjatywa jest lepsza od drugiej, że ja byłem pierwszy, a ty drugi jest bez sensu, bo przecież chodzi tu o zdrowie i życie kobiet.

Lider SLD przyznał, że jest dobrej myśli, co do liczby zebranych podpisów. Jak mówił, każda forma walki o prawa kobiet jest dla SLD ważna. Zapowiedział, że Sojusz będzie popierał każdą inicjatywę w tej sprawie, bo to jest "sprawa ponadpartyjna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA