REKLAMA

Czechy. Po zatrzymaniu Kurda władze wzmacniają ochronę ambasad

  • Autor: PAP/KDS
  • 26 lutego 2018 19:13
Czechy. Po zatrzymaniu Kurda władze wzmacniają ochronę ambasad Demonstracje zapowiedziano także w Londynie, Paryżu, Kopenhadze, Oslo i Ottawie. (fot.pixabay.com)

W związku z zapowiedzią demonstracji po zatrzymaniu w Czechach byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima czeskie MSZ wzmocniło ochronę swoich placówek dyplomatycznych.

  • Przeciwko ewentualnej ekstradycji Kurda do Turcji protestowali w poniedziałek (26.02) w Pradze jego rodacy. Około dwustu osób zgromadziło się przed siedzibą MSW.
  • Jak informuje CTK, z protestującymi rozmawiał szef resortu Lubomir Metnar. 
  • Zaznaczył, że o losach Muslima - jego ewentualnym wypuszczeniu na wolność lub ekstradycji do Turcji - decydować będą niezawisłe sądy i resort sprawiedliwości. Kurdowie na wtorek zwołali demonstrację przed siedzibą tego resortu.

Demonstracje zapowiedziano także w Londynie, Paryżu, Kopenhadze, Oslo i Ottawie. W związku z tym, jak poinformowała agencję CTK rzeczniczka MSZ Michaela Lagronova, resort polecił placówkom dyplomatycznym, by zwróciły się do władz poszczególnych państw o wzmocnienie ochrony.

- Kurdowie zwracają się do naszych ambasad telefonicznie i twierdzą, że zatrzymany, którego w Turcji uważa się za terrorystę, jest bohaterem walki przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Są rozczarowani, że został zatrzymany przez czeską policję - powiedziała CTK Lagronova. Ujawniła, że minister spraw zagranicznych Martin Stropnicky będzie najprawdopodobniej we wtorek rozmawiał z telefonicznie z szefem dyplomacji Turcji Mevlutem Cavusoglu. - Powiem mu, że w sprawie Muslima Czechy będą postępować zgodnie ze standardami, porządnie i zgodnie z prawem - cytuje CTK wypowiedź ministra Stropnickiego.

Z dziennikarzami w Pradze spotkał się ambasador Turcji w Czechach Ahmet Bigali. Jak powiedział, wypuszczenie na wolność Muslima miałoby negatywny wpływ na stosunki czesko-tureckie. - Niestety, byłoby to wsparciem terroryzmu. Nie byłoby to pozytywne dla bardzo dobrych stosunków czesko-tureckich - cytuje dyplomatę CTK.

Ambasador zapewnił, że respektuje niezawisłość czeskich sądów, ale podkreślił, że zatrzymany jest podejrzany o terroryzm. Bigali oświadczył też, że tureckie żądanie wydania kurdyjskiego polityka nie ma żadnego związku z dwójką obywateli Czech, którzy zostali skazani w Turcji za współpracę z syryjskimi Kurdami na sześć lat więzienia - pisze agencja. Czeskie media sugerują, że mogłoby dojść do wymiany.

67-letni były lider PYD, którego Ankara uznaje za "szefa ugrupowania terrorystycznego", był poszukiwany od listopada 2016 roku listem gończym Interpolu na wniosek Turcji. Został zatrzymany w sobotę wieczorem przez czeską policję w hotelu w Pradze. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA