REKLAMA

Czechy: Prezydent Zeman zabiega o wydanie hakera Rosji

 • Autor: PAP/rs
 • 12 lutego 2018 18:42
Czechy: Prezydent Zeman zabiega o wydanie hakera Rosji Według dziennikarzy prezydent Milosz Zeman stara się o wydanie Rosji hakera, który w Czechach stara się o azyl polityczny. (Fot. Shutterstock.com)

Tygodnik „Respekt” i portal „Aktualne.cz” napisały w poniedziałek, że prezydent Milosz Zeman rozmawiał z ministrem sprawiedliwości o wydaniu Rosji rosyjskiego hakera, który w Czechach stara się o azyl polityczny. O wydanie Jewgienija Nikulina zabiegają także USA.

 • Zdaniem dziennikarzy prezydent od początku roku dwukrotnie spotkał się z ministrem sprawiedliwości z partii ANO, Robertem Pelikanem i miał zabiegać, aby Nikulin, który jest podejrzewany o działalność hakerską, został wydany Rosji.
 • Nikulina zatrzymano w Czechach przed ponad rokiem na podstawie listu gończego wydanego na wniosek Amerykanów przez Interpol.
 • Według czeskich dziennikarzy strona amerykańska zarzuca Nikulinowi kradzież danych z różnych sieci społecznościowych, a FBI jest przekonana, że haker zna tło rosyjskich operacji wojny cybernetycznej przeciwko Zachodowi.

Według mediów pierwsze spotkanie Zemana z ministrem sprawiedliwości odbyło się na początku stycznia i miało być poświęcone wyłącznie sprawie wydania Nikulina. Właśnie do tego ministra należy ostatnie słowo w sprawie jego ewentualnej ekstradycji - przypomnieli dziennikarze. Druga rozmowa na ten temat odbyła się pod koniec stycznia podczas ceremonii mianowania przez prezydenta sędziów. Zeman miał wtedy pytać Pelikana, jak przebiega ekstradycja Nikulina.

- Nie chcę się na ten temat wypowiadać - cytują ministra sprawiedliwości "Respekt" i "Aktualne.cz". Dziennikarze starali się o komentarz u rzecznika Zemana Jirzego Ovczaczka, który przekazał im, że nie uczestniczył w tych spotkaniach, i odmówił zadania pytania prezydentowi w sprawie ich przebiegu.

"Respekt", powołując się na bliżej niesprecyzowanych "dyplomatów", napisał, że od tego, do którego kraju ostatecznie zostanie wydany Nikulin, zależy, czy Czechy będą kierować się na Wschód czy na Zachód. Premier Andrej Babisz powiedział dziennikarzom: "Rozmawiałem o tym z ministrem Pelikanem i oczywiście opowiadam się za wydaniem do USA. Nie mam na to jednak żadnego wpływu".

Według czeskich dziennikarzy strona amerykańska zarzuca Nikulinowi kradzież danych z różnych sieci społecznościowych, a FBI jest przekonana, że haker zna tło rosyjskich operacji wojny cybernetycznej przeciwko Zachodowi. Rosjanin jest oskarżony przez sąd w Kalifornii i grożą mu 54 lata więzienia. Zdaniem czeskiego tygodnika Amerykanie mają nadzieję, że Nikulin może ujawnić tajemnice związane z wpływem rosyjskich służb na wybory prezydenckie w USA. Dziennikarze napisali, że agenci FBI przesłuchiwali Rosjanina w areszcie w Pradze.

O sprawie wydania Nikulina Zeman rozmawiał w grudniu 2017 r. w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej temat ten poruszany był w rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. "Respekt" powołując się na dwa niezależne źródła twierdzi, że Ławrow miał za przekazanie Nikulina Rosjanom zaproponować Zemanowi zwolnienie dwóch Czechów więzionych na Krymie za przestępstwa gospodarcze. I Putin i Ławrow mieli w obecności innych osób usłyszeć od Zemana, że wydanie hakera jest w gestii niezależnego czeskiego sądownictwa.

Zemanowi, który w styczniu wygrał kolejne wybory prezydenckie, część mediów na Zachodzie i w kraju zarzuca bliskie związki z Rosją. Łączą go przyjazne stosunki z prezydentem Putinem i jest jednym z rzeczników zniesienia sankcji wobec Rosji za aneksję Krymu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • hulkalas 2018-02-14 20:04:48
  Do §.: Chyba w ogóle nie czytałeś Haszka. Szwejk, cały czas chciał walczyć "za Najjaśniejszego Pana i Jego Rodzinę" i nikomu się nie poddał. Mylisz I Wojnę Światową z II-gą.
 • §. 2018-02-12 21:07:52
  Pepiczki to wredny narod,poddali sie Niemcom bez jednego strzalu.Tacy jak ten Szwejk.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA