REKLAMA

Czerkawski: Rząd jak ognia unika określenia "likwidacja kopalń"

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 09 września 2016 08:48
Czerkawski: Rząd jak ognia unika określenia "likwidacja kopalń" - Powstał już cały słownik określeń zastępujących słowo likwidacja. Mówi się między innymi o uśpieniu, wygaszeniu czy funkcjonowaniu w nowej formule. A już majstersztykiem jest mowa o utworzeniu kopalni szkoleniowej - mówi Wacław Czerkawski. Fot. PTWP`(Michał Oleksy)

- Na pewno grubą przesadą jest przebąkiwanie o wojnie z rządem. Zwłaszcza że trwają rozmowy na różnych poziomach - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Co niektórzy wskazują, że relacje na linii górnicze związki zawodowe-rząd zaczynają się psuć. Wskazuje się tu między innymi na twarde zapowiedzi obrony kopalni Krupiński przed jej przeniesieniem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Z kolei porozumienie JSW z obligatariuszami zakłada, że Krupiński ma trafić do SRK.

W takiej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się nasze górnictwo, czymś zupełnie naturalnym są spięcia na linii górnicze związki zawodowe-rząd.

Związki nie mogą przecież bezkrytycznie akceptować nawet najlepszych planów, jeżeli w tle jawi się likwidacja jakiejś kopalni.

A jeśli ta kopalnia stanowi balast dla całej spółki i ciągnie w dół pozostałe kopalnie?

To wówczas czymś naturalnym i nieodzownym powinno być wdrożenie programu naprawczego - jeżeli takowy jest - aby przekonać się, czy dana kopalnia może sobie po realizacji tego programu poradzić na rynku.

Tak jest chociażby w przypadku kopalni Sośnica znajdującej się w strukturach Polskiej Grupy Górniczej.

Związki zawodowe akcentują problemy całego górnictwa, w tym od dawna zwracają między innymi uwagę na kwestię obciążeń podatkowych sektora.

Trzeba pamiętać, że górnictwo odprowadza 34 różnego rodzaju podatki, w tym dziewięć dotyczy stricte górnictwa.

A zatem?

Tutaj powinno być duże pole do popisu dla ministra rozwoju w kontekście Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jednym z punktów jest restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego. Mówi się o niej w kontekście nowoczesnego zastosowania węgla, w tym rozwoju tzw. czystych technologii węglowych.

Należałoby zmniejszyć chociaż w części obciążenia podatkowe branży, a nie od razu podążać w kierunku likwidacji kopalń.

Choć rząd unika jak ognia określenia „likwidacja kopalń”. Powstał już cały słownik nowych określeń zastępujących słowo likwidacja.

Jakich?

 Mówi się między innymi o uśpieniu, wygaszeniu czy funkcjonowaniu w nowej formule. A już majstersztykiem jest mowa o utworzeniu kopalni szkoleniowej.

Czytaj cały wywiad na WNP.PL

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA