REKLAMA

Czerwińska: Skończmy z wiecznymi studentami

  • Autor: PAP/AT
  • 20 grudnia 2016 06:27
Czerwińska: Skończmy z wiecznymi studentami W przyszłym roku może być trudnie dostać się na studia (Teresa Czerwińska, fot.nauka.gov.pl)

- Dotychczas niektóre uczelnie za wszelką cenę konkurują o środki z dotacji poprzez rekrutację jak największej liczby studentów, praktycznie nie stosując żadnych ograniczeń dla kandydatów - mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresa Czerwińska.

Skończymy z wiecznymi studentami - zapowiedziała wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresa Czerwińska w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Czy w przyszłym roku rzeczywiście trudniej będzie dostać się na studia w związku ze zmianą naliczania dotacji? Wprowadzony zostanie tzw. wskaźnik dostępności dydaktycznej. Uczelni najbardziej będzie się opłacać, by na jednego wykładowcę przypadało 13 studentów.

Czytaj też: Ministerstwo Nauki wybrało najpopularniejsze uczelnie

- W pierwszej kolejności należy pamiętać, że od kilku już lat mamy do czynienia z niżem demograficznym, który w naturalny sposób zmniejsza liczbę kandydatów na studia. Tymczasem w dotychczasowym systemie niektóre uczelnie za wszelką cenę starały się konkurować o środki z dotacji poprzez rekrutację jak największej liczby studentów, praktycznie nie stosując żadnych ograniczeń dla kandydatów. Nic dziwnego, że zewsząd słychać było głosy o coraz niższym poziomie przeciętnego studenta - mówi Teresa Czerwińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA