REKLAMA

Cztery polskie F16 polecą do Syrii?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 16 lutego 2016 08:42
Cztery polskie F16 polecą do Syrii? Marek Magierowski zapewnia, że samoloty, które miałyby zostać wysłane do Syrii, pełniłyby tylko misje zwiadowcze (fot. youtube/TV Republika)

„Ewentualne wysłanie czterech samolotów, które miałyby wykonywać misje zwiadowcze np. nad Syrią i Irakiem nie oznacza pełnego zaangażowania militarnego w tamtym regionie” – mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Jak zapewnił, ta kwestia nie jest związana z planowanym zwołaniem  Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W sobotę, 13 lutego, w Monachium prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie ma planów, by wysyłać do Syrii polskich żołnierzy. Nie wykluczył jednak skierowania tam polskich myśliwców. Do sprawy odniósł się na antenie RMF FM dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

- Polska jest aktywnym uczestnikiem społeczności międzynarodowej, pan prezydent mówił wielokrotnie, że choćby problem uchodźców, z którym boryka się dzisiaj Europa powinien zostać rozwiązany tam na miejscu, czyli tam, gdzie toczy się wojna domowa. Tym samym Polska jest gotowa zaangażować się w różnej formie w zwalczanie państwa islamskiego, nie musi być to forma zbrojna - zapewnił.

Jak powiedział, zgłoszenie gotowości nie oznacza, że sprawa jest przesądzona. - Tego typu operacje o charakterze militarnym wymagają bardzo ścisłej koordynacji między sojusznikami, które już dzisiaj działają na terenie Syrii i Iraku – przypomniał.

Mówił też, że polskie samoloty, o ile zostaną wysłane, będą pełnić misje zwiadowcze. - Ewentualne wysłanie czterech samolotów, które miałyby wykonywać misje zwiadowcze np. nad Syrią i Irakiem nie oznacza, zaangażowania pełnego zaangażowania militarnego w tamtym regionie – zapewnił.

Pytany, czy ta sprawa ma związek z planowanym zwołaniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego po ponad półrocznym urzędowaniu Andrzeja Dudy, zapewnił, że nie.  – To będzie posiedzenie inauguracyjne, zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych obecnych w parlamencie, bo prezydentowi zależy, by było to ciało pluralistyczne. To spotkanie nie ma charakteru nadzwyczajnego, nie będzie poświęcone konkretnemu zagrożeniu, bo takiego nie ma. Prezydent chce dokonać inauguracji działalności rady – mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA