REKLAMA

Czy jest sens trzymania kogoś w więzieniu za 46 tys. zł?

  • Autor: PAP/JS
  • 01 grudnia 2016 15:37
Czy jest sens trzymania kogoś w więzieniu za 46 tys. zł? Prokuratura wystąpiła o areszt dla podejrzanego o korupcję b. senatora Józefa Piniora (fot.:pixabay.com)

• Prokuratura wystąpiła o areszt dla podejrzanego o korupcję b. senatora Józefa Piniora, jego asystenta i jeszcze jednej osoby – poinformował naczelnik wydziału zamiejscowego PK w Poznaniu Piotr Baczyński.
• Pinior usłyszał dwa zarzuty, grozi mu do 8 lat więzienia.

B. senator wraz z 10 innymi osobami został zatrzymany przez CBA we wtorek rano. Jest podejrzany o przyjęcie wiosną zeszłego roku 40 tys. zł za załatwienie w instytucjach państwowych i samorządowych korzystnego rozstrzygnięcia spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Śledczy zarzucają mu także przyjęcie 6 tys. zł za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

Pinior nie przyznał się do zarzutów; odmówił składania wyjaśnień. Jego adwokat Jacek Dubois powiedział, że b. senator zgadza się na podawanie w mediach swego nazwiska. Ujawnił, że za jego klienta poręczyli m.in. Henryk Wujec, Karol Modzelewski, Stefan Niesiołowski i Marek Borowski.

Prok. Baczyński rano wyszedł do dziennikarzy i oświadczył jedynie, że prokuratura wnosi o aresztowanie Piniora, jego asystenta Jarosława W. i jeszcze jednej osoby zatrzymanej w tej sprawie przez CBA - po czym przeprosił i oddalił się z miejsca konferencji. Wrócił po kilku minutach, przeprosił za swe zachowanie i dodał, że sprawa dotyczy osoby, którą "osobiście uważa za bohatera z przeszłości naszej ojczyzny".

"Jednakże to, z czym mamy do czynienia w niniejszym postępowaniu, nadzorowanym przez tutejszy wydział nakazuje, uwzględniając konieczność procesową, podjęcie decyzji, która jest bardzo trudna" - dodał. Wyjaśnił, że decyzja o wniosku do sądu ws. aresztowania Piniora i pozostałych dwóch osób wynika z obawy matactwa procesowego.

"Obawa ta związana jest z koniecznością przeprowadzenia czynności procesowych o charakterze osobowym, a także gromadzenia dokumentów i ich analiz, oraz badań" - uzasadnił.

Do sprawy aresztu dla byłego senatora odniósł się Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Partner w agencji MMT Management, na swoim blogu.

"Na początku muszę z góry zaznaczyć, że nie mam żadnej wiedzy o winie bądź niewinności Józefa Piniora. A nawet go nie lubię za szkodliwe dla Polski działania ws. więzień CIA w Polsce, choć bardzo szanuje za wcześniejsze działania. Niemniej – czytam, że zarzuty są na… 46 tysięcy. Czy jest jakkolwiek sens robienie komuś wejścia do domu o 6 rano za taka kwotę? (Nie kupuje tych ubeckich szeptanek, że to tylko wierzchołek góry lodowej – jakoś dotąd zawsze im zostawał tylko wierzchołek). Czy nie można było faceta po prostu wezwać zwyczajnie?" - pisze.

I dalej: "Jaki dla podatnika ma sens trzymania białego kołnierzyka w więzieniu? Czy on komukolwiek zagraża? Trzymanie białych kołnierzyków w więzieniach to szkodliwa i droga głupota a państwo oraz obywatele nie mają z tego żadnych korzyści – mądrzejsze kraje czyszczą białe kołnierzyki z kasy. Mogę się założyć, że gdyby Rywinowi dano do wyboru 3 lata lub 3 miliony, wybrałby raczej 3 lata.I jeszcze jedno – to „wielkie śledztwo” w sprawie tej „wielkiej afery” zaczęło się za Platformy. Ciągłość władzy jest zachowana. I wszystko to w kraju, gdzie wyłudzane jest 90 mld VAT (NIK) i 46 mld CIT (Komisja Europejska). Bezwzględność dla małych rzeczy, bezsilność i bezradność wobec wielkich" - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA