REKLAMA

Czy potrzebna jest nowa Konstytucja? Kaczyński chce dyskusji

  • Autor: GP
  • 19 listopada 2015 14:19
Czy potrzebna jest nowa Konstytucja? Kaczyński chce dyskusji Jarosław Kaczyński apeluje o debatę konstytucyjną. (fot. Paweł Kula sejm.gov.pl)

Lider PiS zaproponował refleksję nad Konstytucją RP. Paweł Kukiz popiera ten postulat i chce rozmawiać. Czy możemy się spodziewać zmian Ustawy Zasadniczej? Czy Polska będzie miała całkiem nową Konstytucję?

- W obecnym układzie sił parlamentarnych nie widzę możliwości uchwalenia nowej ustawy zasadniczej – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl dr. hab. Przemysław Czarnek. Konstytucjonalista jest wykładowcą na Katedrze Prawa Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W myśl arytmetyki sejmowej, zmiana najwyższego aktu prawnego w Polsce wymaga większości 307 posłów. Proponujący zmianę Jarosław Kaczyński, przy sprzyjającym klubie opozycyjnym Kukiz’15, może liczyć na 277 posłów. Wiele zależy też od charakteru proponowanych zmian i tego, jak zachowają się posłowie opozycji.

Paweł Kukiz w czasie debaty nad expose. Odnosił się do propozycji Jarosława Kaczyńskiego. (Źródło: youtube.com)

Nasz rozmówca zwraca uwagę na zmiany mogące zajść w czasie trwania kadencji. Mogą one doprowadzić do innego układu sił.

Ocenić Ustawę Zasadniczą

- Konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku, w mojej ocenie, jest odbierana pozytywnie – o recepcji i praktyce stosowania Ustawy Zasadniczej, mówi dr. hab. Czarnek.

W rozmowie z nami zaznacza również, że nim zaczniemy krytykować Konstytucję, trzeba spojrzeć na dobrze napisane w niej części. Zawiera ona regulacje kluczowe dla funkcjonowania współczesnych państw: inwokację, rozdział państwa od religii, prawa i obowiązki obywateli. Te rozdziały nie mogą budzić wątpliwości. W ocenie konstytucjonalisty, po okresie trudnych lat 90-siątych, Konstytucja była poprawnym uporządkowaniem prawa w Polsce.

Wady Konstytucji

- Jednym z kluczowych problemów tekstu z 2 kwietnia 1997 roku są niedociągnięcia w materii źródeł prawa w naszym kraju – zaznacza dr. hab. Czarnek. – Jest to szczególnie trudne w obecnej sytuacji Polski jako członka UE. Przypominam, że Konstytucję pisano nim przystąpiliśmy do Wspólnoty. To tworzy dzisiaj pewne trudności z prawem stanowionym w ramach UE, przez unijne instytucje.

Poza tą kwestią, konstytucjonalista podkreśla, że spór z lat pisania Ustawy Zasadniczej do dziś mocno odbija się na praktyce życia publicznego.

- Prawdą jest stwierdzenie Lecha Wałęsy, że pisano przepisy przeciwko niemu, ale wygrana Aleksandra Kwaśniewskiego, która była zaskoczeniem, wiele zmieniła – mówi nam ekspert. – Potem optykę Konstytucji zmieniono, by wspomóc pozycję prezydenta.

Efektem jest bardzo trudna współpraca, którą generuje Konstytucja, gdy prezydent i premier pochodzą z innych ośrodków politycznych. Mogliśmy to obserwować w latach prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

- Jednym z elementów, które wymagają namysłu jest forma rządów. Czy chcemy mieć w Polsce system prezydencki, czy gabinetowo-parlamentarny?

Konstytucjonaliści w 2016

Dr hab. Czarnek zaznacza, że środowisko naukowe w Polsce ma zamiar zająć się tematem Konstytucji na przyszłorocznej, czerwcowej konferencji, która odbędzie się w Zamościu. W dniach od 2 do 4 czerwca 2016 roku konstytucjonaliści będą rozmawiać o Konstytucji z uwzględnieniem pytania, czy należy ją zmienić, czy też napisać od nowa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Obywatel 2015-11-20 08:32:58
    Ustawa konstytucyjna z 2 kwietnia 1997 roku była konsultowana przez wszystkie istniejące w tamtym czasie siły polityczne, była oceniana i przyjęta w referendum przez Naród. Czy teraz chcemy, aby pan Kaczyński razem z ojcem Rydzykiem przy poparciu uzależnionego od alkoholu pana Kukiza zmienili nam Konstytucję bo tak im się podoba.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA