REKLAMA

Czy zespoły ds. społeczeństwa obywatelskiego mają sens?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 29 lipca 2016 14:42
Czy zespoły ds. społeczeństwa obywatelskiego mają sens? Wojciech Kaczmarczyk od stycznia 2016 jest pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania (fot.premier gov pl)

• Czy zespoły eksperckie powołane przez Wojciecha Kaczmarczyka, pełnomocnika rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego mają sens?
• Powstały w celu wymiany opinii, aby wspierać państwo przy realizowaniu polityki społeczeństwa obywatelskiego.
• W rzeczywistości spotkania odbywają się bardzo rzadko, a wymiana opinii przypomina bardziej księgę skarg i zażaleń.

Pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk powołał łącznie pięć zespołów eksperckich, składających się z przedstawicieli środowiska pozarządowego. Spotkania mają służyć wymianie opinii i pomocy przy realizacji przez rząd programu społeczeństwa obywatelskiego. Ale jak mówi dla portalu ngo.pl Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor Fundacji Batorego oraz członkini jednego z zespołów, te spotkania zamiast burzy mózgów bardziej przypominają „ścianę płaczu, skarg i narzekań”.

- Każdy mówił, co mu leży na wątrobie. W efekcie była to dość chaotyczna wymiana opinii – opisuje spotkania Kulik-Bielińska.

Do tej pory były dwa spotkania zespołów eksperckich. Pierwsze było inauguracyjne i odbyło się w kwietniu. Drugie – w czerwcu. Ekspertom do tej pory nie przedstawiono szczegółów na temat Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, o czym mieli być poinformowani niedługo po pierwszym spotkaniu.

- Obawiam się, że to, co obserwujemy: prace zespołów eksperckich, tak zwane „konsultacje” – to tylko parawan, działania pozorne czy pozorowane. Istotne decyzje: administracyjne, indywidualne, ale też strategiczne, zapadają gdzie indziej – mówi na łamach ngo.pl Kulik-Bielińska.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA