REKLAMA

Degradacja Jaruzelskiego. Gawłowski: To ujma degradować wojskowego, który przeszedł cały front II wojny światowej

  • Autor: GP
  • 01 marca 2018 09:09
Degradacja Jaruzelskiego. Gawłowski: To ujma degradować wojskowego, który przeszedł cały front II wojny światowej Generał Wojciech Jaruzelski w jednym z najtragiczniejszych momentów najnowszej historii Polski, w czasie przemówienia o wprowadzeniu stanu wojennego. (fot.Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna/wikimedia.org/domena publiczna)

Rząd zajął się ustawą o degradacji członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), którą współtworzyli gen. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Polityk SLD nazywa taki krok ujmą, bo "trzeba szanować Jaruzelskiego za to, że był żołnierzem "frontowym" II wojny światowej.

Na obrady rządu trafiła przygotowana w MON, jeszcze za czasów Antoniego Macierewicza, ustawa o degradowaniu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). To niekonstytucyjne ciało powołali generałowie i liderzy PRL po wzroście popularności ruchu Solidarności w latach 80. XX w.  WRON odpowiadała za decyzje o wprowadzeniu w grudniu 1981 r.  stanu wojennego.

O ile w obozie Prawa i Sprawiedliwości nie ma zastrzeżeń, co do degradacji osób odpowiedzialnych, o tyle już inne formacje polityczne nie są przekonane do takiego zapisu. Wręcz bezsensownymi takie rozwiązania, zwłaszcza po śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka nazywa polityk SLD Krzysztof Gawkowski.

- Gen. Jaruzelskiego trzeba szanować za to, że był żołnierzem frontowym - podkreślał polityk był gościem w czwartek (1 marca) w Polskim Radiu 24 i podnosił niezaprzeczalną obecność kontrowersyjnej postaci wojskowego. - Od 1943 do 1945 przeszedł cały front i chciałbym, żeby ci wszyscy rozliczający, szalejący z mieczem historii, przeszli taką drogę historyczną. Walczył o Polskę.

Czytaj też: Inne tematy posiedzenia rządu 1 marca

Dla polityka SLD z perspektywy czasu, nie można odbierać choćby tej zasługi Jaruzelskiemu. - To jest postać, którą możemy historycznie oceniać, a nie po śmierci komuś odbierać tytuły generalskie - kontynuował były poseł podnosząc, że ocena postaci historycznych nie leży w kwestii prawa, a nauki i historii.

Do samej procedury pośmiertnej degradacji też polityk ma zastrzeżenia.

Trumna gen. Wojciecha Jaruzelskiego w dniu jego pogrzebu w maju 2014 r., źródło: wikimedia.org/CC

- Po tej ustawie Jaruzelski zostanie szeregowcem. Szeregowiec Wojciech Jaruzelski, który przeszedł front i był po wojnie porucznikiem. To jest dopiero skandal - konkludował cytowany polityk nazywając ruch opcji rządzącej pewnego rodzaju tchórzostwem.

Propozycja degradacji generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka pojawiła się w 2016 roku. Pilotował ją Antoni Macierewicz, a obecnie uzasadnia ją Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera RP. Dworczyk był wiceministrem w MON za rządów w resorcie Macierewicza.

Rząd Mateusza Morawieckiego ustawą o degradacji generałów zajął się na posiedzeniu 1 marca o godzinie 8.

Dla Michała Dworczyka i szefa MON Mateusza Błaszczaka to symboliczne, że w Dzień Żołnierzy Wyklętych odbywa się sprawiedliwość wobec generałów komunistycznego wojska PRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pantausz 2018-03-01 10:15:19
    a zabierajcie tez tytuły szlacheckie i magnackie i monarsze z czasów bitwy pod Grunwaldem, czy Kircholmem, to i tak niczego sensownego nie wnosi, świadczy tylko o miałkości i bezsensie takich w gruncie rzeczy prymitywnych działań.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA