REKLAMA

Dekret Bieruta: kolejne pomysły, kolejne spory

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portal Samorządowy
  • 24 maja 2016 13:39
Dekret Bieruta: kolejne pomysły, kolejne spory Na konferencje na temat reprywatyzacji warszawskich nieruchomości nie zaproszono przedstawicieli włądz miasta (fot.wikipedia)

• Na konferencje na temat reprywatyzacji warszawskich nieruchomości nie zaproszono przedstawicieli Ratusza.
• Dawni właściciele i ich spadkobiercy twierdzą, że mają prosty sposób na rozwiązanie kwestii własnościowych w Warszawie.
• Stowarzyszenie Komitet Obrony Lokatorów twierdzi, że dyskusja nad tą propozycją to strata czasu.

W zaproszeniu na konferencję napisano, że jej tematem będzie „Koniec dekretu Bieruta w Warszawie, projekt ustawy o zwrocie nieruchomości warszawskich, zapewniający prawa właścicielom, ochronę lokatorom i program Mieszkanie ”.

Na konferencję zaproszono Marszałka Seniora Sejmu RP Kornela Morawieckiego, pod którego patronatem konferencja się odbywała i jako gości honorowych premier Beatę Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wiceministra skarbu Mikołaja Wilda, Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz posłów i senatorów. Nie zaproszono przedstawicieli samorządu miasta stołecznego Warszawy.

W konferencji, poza organizatorami, nielicznymi dziennikarzami i licznie zgromadzonymi spadkobiercami warszawskich nieruchomości udział wzięła współpracownica marszałka seniora Kornela Morawieckiego.

Zaproszeni nie przybyli

Pozostali zaproszeni nie przybyli. W tym również mający przestawić działalność Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych poseł Paweł Lisiecki (PiS).

Tyle tytułem wstępu. A co do merytorycznej strony, warto podkreślić, że jednoznacznie nie udało się ustalić, kto jest autorem zaprezentowanego projektu ustawy, mającej uregulować stosunki własnościowe w Warszawie, skomplikowane przez tzw. dekret Bieruta z 1954 roku.

Można tylko domniemywać na podstawie składu panelistów, że jego autorami są Fundacja Profilaktyki Endokrynologicznej (jej prezes dr Ewa Wierzbowska prezentowała go na konferencji), Stowarzyszenie Karta Praw Podstawowych „Varsovia”, Zrzeszenie „Dekretowiec”, Europejskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Obywatelskich inicjatyw.

Koniec Dekretu Bieruta?

Jak stwierdziła dr Wierzbowska główną zaleta proponowanej ustawy jest jej prostota i bardzo jasne reguły. Zdaniem dr Wierzbowskiej sprawa jest tym bardziej łatwa do załatwienia, że w wyniku wojny i Powstania Warszawskiego zostało zniszczone „tylko 10% budynków” (to nie jest pomyłka autora!) i dekret Bieruta, który miał umożliwić odbudowę stolicy, był tak naprawdę niepotrzebny.

Zaprezentowany przez dr Wierzbowską projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami przewiduje zwrot nieruchomości w naturze bez ograniczeń, a jeśli to jest niemożliwe, wypłacenie odszkodowania właścicielom lub ich spadkobiercom, również bez żadnych ograniczeń.

Według Ewy Wierzbowskiej projektowana nowelizacja jest też korzystna dla lokatorów reprywatyzowanych budynków, którzy jak zapewniała, zyskają ochronę przed ewentualna eksmisją dzięki zapewnieniu im prawa do „lokalu zamiennego komunalnego” lub „wypłacanie lokatorom różnicy czynszów przez gminę gdy brak lokalu zamiennego”.

Skąd na to brać pieniądze? Otóż i na to projektodawcy maja odpowiedź: ze sprzedaży nieruchomości na terenie Warszawy. Z tego źródła ma być w zamyśle autorów nowelizacji finansowana budowa mieszkań komunalnych dla mieszkańców reprywatyzowanych nieruchomości.

Cały tekst na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA