REKLAMA

Delegacja Komisji Weneckiej przyjedzie do Polski

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 września 2016 18:21
Delegacja Komisji Weneckiej przyjedzie do Polski W skład delegacji wejdzie m.in. Sarah Cleveland. (fot. youtube.pl)

• W najbliższy poniedziałek do Warszawy przyjedzie delegacja Komisji Weneckiej.
• W jej skład wejdzie troje sprawozdawców: z Finlandii, USA i Belgii.
• Delegacja Komisji przyjedzie w ramach prac nad opinią ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.


Dwudniowa wizyta delegacji z wiceprzewodniczącym Komisji Kaarlo Tuorim na czele poprzedzi wydanie przez nią opinii na temat ustawy z lipca, co ma nastąpić na plenarnym posiedzeniu Komisji 14 października.

Rzecznik Rady Europy, której Komisja jest ciałem doradczym, poinformował, że w programie wizyty w Warszawie są rozmowy w Sądzie Najwyższym, parlamencie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Kancelarii Premiera.

W skład komisji wejdą też Sarah Cleveland z USA i Jean-Claude Scholsem z Belgii. Podobnie jak Tuori byli oni już w Polsce w lutym, gdy przygotowywali opinię na temat poprzedniej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Ponadto nad nowym projektem opinii pracować będą także sprawozdawcy: Veronika Bilkova z Czech, Michael Frendo z Malty i Christoph Grabenwarter z Austrii, którzy uczestniczyli w przygotowaniu pierwszego raportu na temat ustawy z grudnia zeszłego roku.

Komisja Wenecka zapowiedziała, że jej sekretarz Thomas Markert wyda w poniedziałek wieczorem w Warszawie krótkie oświadczenie i odpowie na pytania dziennikarzy.

Po wizycie i rozmowach w Polsce sprawozdawcy Komisji sporządzą indywidualne uwagi, które zostaną potem połączone w projekt opinii. Będzie on rozesłany do wszystkich krajów członkowskich Komisji, w tym także do polskiego rządu. Jego przedstawiciele zostaną zaproszeni na posiedzenie plenarne Komisji w Wenecji 14 października, gdy opinia zostanie przyjęta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA